Autor: Milena Vaňková
V současné době neexistuje žádná potvrzená zpráva o možnosti infekce nebo šíření nemoci COVID-19 domácími zvířaty.
Nepanikařme, ale rozhodně není dobré nic podceňovat. Přísloví praví: „Štěstí přeje připraveným“. A prevence je vždy lepší než léčba.
Doporučení pro zodpovědné chovatele:
- v žádném případě nepouštějte do svého chovu a k papouškům návštěvy
- nenavštěvujte žádného jiného kolegu či kamaráda chovatele
- používejte dezinfekční prostředky (pokud však nezamezíte návštěvám, je to celkem zbytečná
práce)
- k dezinfekci je indikován přípravek F 10, lze jej použít i do atomizérů a aplikovat jej plošně do
celého prostoru voliér i za přítomnosti ptáků
- používat lze i germicidní lampy – podle návodu výrobce !!!
- nezapomeňte velmi pečlivě omývat zakoupené ovoce a zeleninu
- papouškům můžeme preventivně nasadit Imunoglukan – k dostání v lékárnách, jeho dávkování určí veterinární lékař, posiluje imunitu, možná někdo chová i drápkaté opičky, jako my v naše chovu - je možné Imunoglukan podávat preventivně i těmto zvířátkům
- buďte zodpovědní, dodržujte všechna opatření týkající se lidí, pamatujte, že pokud onemocníte, ohrozíte celý svůj chov už jen tím, že se nebude mít kdo o zvířata postarat
Stanovisko WSAVA (World Small Animal Veterinary Association) z pohledu odborníků ve veterinární medicíně zájmových zvířat. (zdroj BIOVETA a.s.)
Mohou se nemocí COVID-19 nakazit domácí zvířata?
V současné době neexistuje žádná potvrzená zpráva o možnosti infekce nebo šíření nemoci COVID-19 domácími zvířaty.
Měl bych se vyhnout kontaktu s domácími nebo jinými zvířaty, pokud jsem infikován nemocí COVID-19?
V takovém případě se doporučuje omezit kontakt s domácími a dalšími zvířaty. Přestože neexistují doklady o prokázané infekci COVID-19 u domácích zvířat, doporučuje se, aby lidé s prokázanou infekcí COVID-19 omezili kontakt se zvířaty, dokud nebude o etiologii viru známo více informací. V ideálním případě pověřte péčí o zvířata jiného člena vaší domácnosti, když jste nemocní. Pokud jste nemocní, vyhněte se kontaktu se zvířaty včetně mazlení, tulení, olizování a sdílení jídla. Pokud je nevyhnutelně nutný kontakt nemocného člověka s domácími zvířaty, pak se doporučuje použití desinfekčních a ochranných prostředků.
Jak se zachovat, pokud můj mazlíček byl v kontaktu s někým, kdo je infikovaný COVID-19? Může se nemoc přenést na lidi?
V nynější době neexistuje důkaz, že společenská zvířata mohou být infikována nebo šířit virus SARS-Cov-2, způsobující onemocnění COVID-19. V současné době též neexistuje důkaz, že by společenská zvířata mohla být zdrojem infekce pro lidi. Jedná se však o informace vycházející z aktuální úrovně poznání, jež mohou být v průběhu času aktualizovány.
Co mám dělat, když se u mého mazlíčka objeví odchylky od zdravotního stavu a byl v kontaktu s osobou s potvrzenou infekcí COVID-19?
Není známo, zda se společenská zvířata mohou nakazit nebo onemocnět COVID-19. Pokud se u vašeho domácího mazlíčka objeví jakékoli odchylky od normálního zdravotního stavu a byl v kontaktu s osobou s prokázanou infekcí COVID-19, kontaktujte místě příslušnou Krajskou veterinární správu (KVS). Zde vám pracovník KVS doporučí další postup a zda navštívit veterinární pracoviště. Nejdříve vybrané pracoviště telefonicky kontaktujte a dohodněte podmínky vyšetření nemocného zvířete, které bylo v kontaktu s infikovanou osobou. Nepřivádějte nemocné zvíře z prostředí s výskytem nemoci COVID-19 bez ohlášení na veterinu bez předešlé konzultace.
Popřejme si hodně štěstí a buďme velmi zodpovědní k sobě i ostatním.