e-shop časopis články online inzerce

Jak vyrobit kostku na ovoce a jiné dobroty?

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 08.07.2021

Všichni se snažíme zajistit svým papouškům neustálou zábavu. Potřebují mít v ubikaci předměty, které jim zaměstnají zobák a ideálně i hlavu.

 Nejpřirozenější denní činností papoušků je získávání potravy. K tomuto účelu můžeme vyrobit kostku na ovoce, zeleninu a jiné dobroty.

 

Je to velice jednoduché a zvládne to, myslím, každý.

Potřebujeme jen zbytek pletiva, ideálně zoxidovaného, vhodný řetízek a karabiny, podle velikosti papouška a jeho síly v zobáku, kleště a rozbrušovačku.

 

Velikost kostky zvolíme podle druhu papouška. Ideální je taková, na kterou si může papoušek i pohodlně sednout. Potravu pak může získávat buď z bidla protahováním z kostky nebo si na kostku přímo sedne a potravu vybírá. Tím, že je kostka zavěšená na řetízku, je pohyblivá a papoušek musí vyvinout větší snahu a úsilí k dosažení požadované dobroty.

POZOR: Řetízek musí mít vždy bezpečná oka s ohledem na druh papouška. To samé platí o karabinách, kterými jednak kostku uzavřeme a jednak je na nich zavěšena.

 

Postup:

- Z pletiva si kleštěmi nebo pomocí rozbrušovačky vystřihneme obdélník a dva čtverce. Vše snadno napočítáme pomocí ok pletiva. Důležité je nechat na koncích – viz foto – dráty na pletivu tak, abychom za jejich pomoci jednotlivé díly kostky spojili.

- Jeden čtverec bude mít koncové dráty na dvou stranách, jeden čtverec pouze na jedné straně. Obdélník musí zakončovat dráty na jedné straně. Obdélník je v podstatě složen ze 4 čtverců.

 

 

- Když máme pletivo vystřihnuto, obdélník zohneme na 4 stejné části.

- Pomocí drátků ho spojíme v kostku bez dna a víka. Poté vezmeme čtverec, na kterém jsme si nechali drátky na obou stranách a pomocí kleštiček jej připevníme ke kostce. 

   Je třeba dráty bezpečně zohnout. Ostré konce drátů jsou zabroušeny.

- Zbývá připevnit pohyblivé víko. K tomu použijeme čtverec s dráty na jedné straně. Pevně připevníme ke kostce.

 

 

 

- Vezmeme řetízek se dvěma karabinami. Jednou pak zajistíme pohyblivé víko kostky tak, aby se po naplnění potravou kostka neotvírala a na druhou zavěsíme kostku na požadované místo v ubikaci.

 

- Většinu papoušků nová věc v ubikaci zaujme a bude ji prozkoumávat. Pokud má některý jedinec obavy, je nutné jej na nový předmět přivyknout.

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on