e-shop časopis články online inzerce

Jak správně zmrazit plody přírody?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

I když se venku velmi ochladilo, stále ještě je na většině míst možné sbírat pro papoušky zásoby dobrot na zimu. Jedná se o plody hlohu, šípků, jeřabin, dřínů a další.

Na zimní období si je můžeme uchovat buď mražené nebo sušené. Většina chovatelů plody zmrazuje
a papoušci je v této podobě v devadesáti procentech přijímají raději.

Plody šípku a hlohu se dají sbírat jednotlivě, u rakytníku můžeme použít i jiný způsob (méně bolestivý). Ostříhat větvičky, ty pak uložit do mrazáku a po zmrznutí plody jednoduše z větviček setřepat.

 


 

V mražených plodech je zachován vitamín C (kyselina askorbová) i látky proteinového charakteru (nedochází k denaturaci bílkovin, což se děje při teplotě nad cca. 45 °C). Zamrazování je efektivní způsob skladování potravin, při němž v jídle zůstávají výživově cenné látky.

Plody je nutné zmrazit správně

Uvádí se, že pokud správně zmrazíme čerstvé bobule ihned po sklizni, tak během několika měsíčního skladování se sníží obsah vitamínů C asi o 15 %. Nejdůležitější je teplota. Zmrazením při -5 °C se ztrácí téměř všechen vitamín C, při -10 °C zůstane zachována asi polovina a zmrazením při -30 °C se jeho ztráty minimalizují. Při nízkých teplotách totiž vznikají krystalky ledu, které trhají stěny buněk. Když následně ovoce či zeleninu rozmrazujete, uniká buněčný obsah ven, dostává se do styku s kyslíkem a nastává rychlá oxidace vitamínu C vedoucí k jeho degradaci.

 


Rady z praxe

  • Obaly, ve kterých se suroviny a potraviny do mrazu ukládají, by ideálně měly být uzavíratelné plastové boxy, případně silnější mikroténové nebo speciální polyetylénové sáčky na mrazení. V obalech by po vložení potravin mělo být minimum vzduchu

  • Lepší je zamrazovat po menších dávkách. Ideální je množství, které po rozmrazení ihned nabídneme papouškům

  • Rozmrazené krmivo nikdy znovu nezmrazujeme. Tím bychom ho totiž nutričně zcela znehodnotili

  • Aby se k sobě jednotlivé plody nenalepily, můžeme je nechat nejprve rychle promrznout rozložené na tácku a po dvou hodinách sesypat do krabiček či sáčků. Výhodou je, že i zmrzlé plody lze pak odsypat v dávce, kterou potřebujeme a nebojovat pracně s oddělením požadovaného dílu

  • Zmrazené plody bychom měli spotřebovat do následující sklizně

  • Před podáváním je ideální nechat plody pozvolna rozmrznout – nejdříve v lednici a pak při pokojové teplotě

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on