Autor: Milena Vaňková
I když se venku velmi ochladilo, stále ještě je na většině míst možné sbírat pro papoušky zásoby dobrot na zimu. Jedná se o plody hlohu, šípků, jeřabin, dřínů a další.
Na zimní období si je můžeme uchovat buď mražené nebo sušené. Většina chovatelů plody zmrazuje
a papoušci je v této podobě v devadesáti procentech přijímají raději.
Plody šípku a hlohu se dají sbírat jednotlivě, u rakytníku můžeme použít i jiný způsob (méně bolestivý). Ostříhat větvičky, ty pak uložit do mrazáku a po zmrznutí plody jednoduše z větviček setřepat.
V mražených plodech je zachován vitamín C (kyselina askorbová) i látky proteinového charakteru (nedochází k denaturaci bílkovin, což se děje při teplotě nad cca. 45 °C). Zamrazování je efektivní způsob skladování potravin, při němž v jídle zůstávají výživově cenné látky.
Plody je nutné zmrazit správně
Uvádí se, že pokud správně zmrazíme čerstvé bobule ihned po sklizni, tak během několika měsíčního skladování se sníží obsah vitamínů C asi o 15 %. Nejdůležitější je teplota. Zmrazením při -5 °C se ztrácí téměř všechen vitamín C, při -10 °C zůstane zachována asi polovina a zmrazením při -30 °C se jeho ztráty minimalizují. Při nízkých teplotách totiž vznikají krystalky ledu, které trhají stěny buněk. Když následně ovoce či zeleninu rozmrazujete, uniká buněčný obsah ven, dostává se do styku s kyslíkem a nastává rychlá oxidace vitamínu C vedoucí k jeho degradaci.
Rady z praxe