🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Jak správně nakroužkovat papouška….

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Každý odchovaný papoušek by měl být nějakým způsobem označen.

Možné jsou v podstatě dva způsoby. Kroužkování a v případě, že to z nějakého důvodu není možné, můžeme přistoupit k čipování.

 

Účelem označení odchovaného jedince je jeho nezaměnitelná identifikace.  Z kroužku lze zjistit také rok narození, číslo kroužku se používá na všech dokumentech – např. při analýzách DNA, vyšetřeních na papouščí virózy a v neposlední řadě na registračních listech u papoušků podléhajících CITES.

 

Kroužkování je samozřejmě varianta levnější a zvládne ji chovatel sám. Čipování by mělo být svěřeno do rukou veterináře. Také každý čip má své identifikační číslo.

 

Typy kroužků: kroužky jsou vyrobeny buď z hliníku nebo pro větší druhy papoušků lze volit variantu nerezovou. Rozhodně doporučuji pro ni sáhnout, protože silné zobáky velkých papoušků jsou schopny hliník zmáčknout a způsobit si tak veliké problémy – poranění nožky, v horším případě její zaškrcení a nekrózu.

Jak zjistit číslo kroužku pro daný druh papouška?  Každý druh papouška má doporučenou velikost kroužku, která vychází z toho, aby papouškovi kroužek seděl, nebyl malý a nezaškrcoval nožku , ale ani velký, aby se nedal papouškovi po ukončení růstu sejmout. To by pak kroužkování ztrácelo význam. Velký kroužek může vést také k poranění, pokud by se jedinec někde za kroužek zachytl. Správnou velikost lze zjistit mimo jiné i na chovatelských webech, samozřejmě i na www.papousci.com – chovatelské informace.

 

Mezi kroužky pro papoušky nepodléhajícími a podléhajícími CITES je rozdíl v číslování, proto je třeba volit správný.

Kdy je vhodná doba ke kroužkování? Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Mláďata, která jsou odchovávána rodiči rostou rychleji, než mláďata odchovávána uměle. Pokud je v budce více mláďat, nejstarší již bude mít nožku ke kroužkování připravenu, mladším by kroužek spadl. Je tedy nutné kroužkovat postupně a pohlídat, zda kroužek nespadl a správně sedí.  Kontrola nasazení kroužku je nutná i u mláďat dokrmovaných uměle. Pozor na to, aby kroužek správně seděl a nesklouzl přes prstíky nebo naopak přes kloub.

S kroužkováním není dobré ani otálet. Kroužek by se nám pak nemuselo podařit nasadit nebo bychom ho museli nasazovat „násilím“, zde hrozí i zlomení tenkých kostí v nožkách mláděte.

 

Technika kroužkování: postup je stejný u malých i velkých druhů papoušků. Kroužek se navléká přes prsty na běhák . Nejpoužívanější způsob je tři prsty dopředu a jeden (nejkratší) dozadu. Někteří chovatelé kroužkují dva prsty dopředu a dva dozadu. Prstík, který je vzadu je nutné správně protáhnout kroužkem ven tak, aby byly všechny prstíky volné.

 

Kde kroužky zakoupit? V naší republice jsou dva licencovaní výrobci kroužků.  Pan Straka a pan Šesták. Mají licenci na výrobu kroužků a jsou jim přidělovány pro CITES kroužky číselné řady z ministerstva životního prostředí. Kontakty naleznete na internetu nebo lze kroužky zakoupit na ptačích burzách, kde se můžete s výrobci setkat.

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on