Autor: Redakce PAPOUŠCI
Někteří chovatelé papoušků se u přirozených odchovů pod ptačími rodiči setkávají s problémem parazitárního napadení mláďat, zejména v období jejich růstu. Nejefektivnějším opatřením, jak tomuto problému předejít, je důsledná prevence – vyšetření trusu rodičovského páru.
Papoušek chocholatý (Eunymphicus cornutus)
Často praktikované preventivní odčervování dvakrát ročně není efektivní. Daleko důležitější je pravidelné vyšetření trusu rodičovského páru, ideálně jednou ročně. Pro zvýšení spolehlivosti výsledku se doporučuje odebírat trus po dobu pěti po sobě jdoucích dní. Laboratorní analýza spolehlivě odhalí případnou přítomnost vajíček parazitů.
Rodiče mohou přenést infekci na svá mláďata v budce. Nepodceňute proto prevenci
Foto © Alena Winner
V případě pozitivního nálezu je nezbytné přistoupit k přeléčení ještě před začátkem hnízdní sezony. Pokud by totiž rodiče přenesli infekci na mláďata, oslabený organismus mladých jedinců by mohl na parazitární zátěž reagovat selháním, v krajním případě i úhynem.
Rodiče mohou přenést infekci na svá mláďata v budce. Nepodceňute proto prevenci!
Foto © Alena Winner
Při sebemenším podezření na začervení mláďat v budce vyhledejte nejbližšího ptačího veterináře. Bez jeho instrukcí a doporučení léky proti parazitům nepodávejte.
Zajímají-li vás odborné informace o chovu papoušků, předplaťte si profesionální časopis PAPOUŠCI, do něhož pravidelně přispívají zkušení chovatelé, veterináři a další specialisté – ZDE.