🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Jak neohrozit svého papouška během vánočního období …

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

S blížícími se Vánocemi a začínajícím obdobím adventu si všichni zdobíme svůj domov tradičními vánočními rostlinami a ozdobami. Musíme však být velmi obezřetní v případě, že naši domácnost sdílíme s papouščími kamarády.

Asi nebude mnoho domácností, kde by se v tomto období neobjevila vánoční hvězda -  neboli pryšec nádherný- Euphorbia pulcherrima. Nebylo by rozumné nechat papouška s touto rostlinou bez dozoru. Všechny pryšce roní při poranění mléko (latex) a to může vyvolat alergickou reakci. Latex dráždí kůži, která zčervená a svědí, když se dostane do oka, může způsobit zánět spojivek, dočasné oslepnutí i trvalé poškození oka a při sežrání podráždí sliznice, takže vyvolává zvracení, někdy i průjem. Nálepka nejjedovatější vánoční rostliny je neopodstatněná, ale to určitě není důvod brát tuto informaci na lehkou váhu.

 

Symbolem vánočních svátků je i vánoční kaktus – Schlumbergera, pocházející z tropické části Brazílie. Rostlina tvoří převislé keříky z na sebe navazujících článků. V přírodě jsou květy opilovány drobnými kolibříky rodu Phaetornis a Leucochloris. Ti podle pozorování přenášejí pyl na kořeni zobáku a na krátkých pírkách. Plody vánočního kaktusu jsou bobule. Zůstávají i ve zralosti uzavřené a jsou potravou ptáků. Vánoční kaktus tedy neobsahuje žádné jedovaté látky, ale rozhodně není vhodnou hračkou či pochoutkou pro papoušky.

 

 

 

 

Jedovatými vánočními rostlinami pro papoušky ale rozhodně jsou:

Brambořík- Cyclamen – toxická je hlíza

Hvězdník  - Amarylis  - toxická je cibule

 

Veliký pozor je třeba dát také na vánoční stromečky či dekorace plné ozdobiček. Ty rozhodně nejsou vhodnou hračkou pro naše opeřence. Může dojít k jejich rozkousání a pozření.

 

 

 Nevhodné mohou být také svíčky a jejich kouř, vánoční vůně i čistící prostředky.

 

Teflonové nádobí by v domácnosti, kterou s námi sdílí papoušci, němělo být vůbec. Jeho používání může stát papoušky život.

 

 Lidské jídlo do zobáku papouškům nepatří. Rovněž je nebezpečná i náhlá změna krmné dávky v dobrém úmyslu papouškům na svátky přilepšit.

 

Nenechávejme své papoušky bez dozoru.

Platí, že prevence je vždy lepší, než řešení následků.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on