🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Jak na zimu připravit lorie?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Teplé počasí je pro letošní rok zřejmě již minulostí a o papoušky je třeba se správně postarat i v chladnějším a zimním období.

V našich podmínkách je nejideálnější, pokud máme chovatelské zařízení skládající se z vnitřního prostoru s možností vytápění, které navazuje na venkovní dostatečně velký výlet, kde si papoušci mohou užívat sluníčka i deště.

 Pokud chovatelé loriů takové zařízení nemají a papoušky stěhují na letní období ven a na zimu do vnitřních prostor, měli by být ptáci v tomto období již ve vytápěných ubikacích.

Vnitřní prostory ubikací loriů je třeba mít díky tomu, že jsou loriové potravní specialisté a mají řidší trus, dobře omyvatelné, dostatečně světlé a především vytápěné.

 

Názor, že lorie můžeme zimovat v teplotách pod 15 stupňů Celsia je špatný. Ptáci v těchto podmínkách většinou vydrží, ale nejsou pro ně v žádném případě ideální. Stačí se podívat na biotop, který obývají ve své domovině. Teplotní nekomfort se jistě za nějaký čas nějakým způsobem projeví. V tom nejhorším úhynem papouška.

Za ideální je považována teplota neklesající pod 20 stupňů Celsia. Zejména u menších druhů loriů a charmozínů je třeba takovou teplotu dodržovat celoročně.

Velmi důležité je tedy udržování správné teploty, vlhkosti a také pravidelné každodenní větrání ubikace. Pokud po stěnách ubikace teče voda a nevětrá se, budou se zde tvořit životu nebezpečné plísně. Větrat je nutné denně a to i za mrazivých dnů, ale pozor na průvan. Tomu papoušky vystavit nesmíme.

Loriové se velice rádi koupou a musíme jim to celoročně a každý den umožnit. Buď dostatečně velkou nádobou s vodou nebo sprchováním.

Ve dnech, kdy se brzy stmívá je důležité papouškům přisvicovat. Řídíme se vždy podmínkami z oblasti, kde papoušci žijí. Ideální je pak zabudování postupného stmívání a ponechání orientačního světýlka na noční dobu.

Na zimní období nebo v případech, kdy chováme lorie pouze v uzavřených prostorech bez možnosti přístupu na sluníčko, je nutné zařízení vybavit UV zářivkami nebo lampami. Zde pozor na jejich umístění. Dosah potřebného záření bývá okolo 30 cm. Tato svítidla je také nutné každoročně měnit.

Krmná dávka loriů se během roku nijak výrazně neliší, je to dáno i tím, že ptáci za dodržování výše zmíněných podmínek hnízdí celoročně. Každý chovatel těchto papoušků má svůj osvědčený recept na krmení.

 A pokud něco funguje, není třeba a mnohokrát ani dobré, to měnit.

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on