e-shop časopis články online inzerce

Jak a proč podávat aloe vera papouškům?

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 12.07.2021

Sukulentní rostlina aloe roste na naší planetě přibližně ve 250 druzích, ale jen několik druhů má dobré léčivé účinky. S úspěchem je využívána u lidí i u zvířat, papoušky nevyjímaje

 

Má imunostimulační a detoxikační účinky.

Imunostimulační léčba je léčba zaměřená na povzbuzení činnosti imunitního systému.

Detoxikace (očista) slouží ke zbavení organismu od toxinů a odpadních látek.

 

Aloe můžeme papouškům podávat ve formě komerčně vyráběných přípravků. Papoušky jsou dobře přijímány.

Můžeme také využít listy vlastních pěstovaných rostlin.

Aloe obsahuje:

Všechny vitamíny mimo vitamín D. Z minerálů je to horčík, mangan, zinek, med, chrom, vápník, sodík, draslík a celá řada stopových prvků. Z 22 aminokyselin aloe vera poskytuje 20 z nich. Co je důležité, zajišťuje všech osm esenciálních aminokyselin, které si organismus nedokáže vytvořit.

Dokáže násobit účinky dalších komponentů. Toho se využívá jako nosného média při podávání jiných léků v případě onemocnění papouška.

 

Latex z aloe

Latex z aloe pravé je pryskyřičnatá žlutá tekutina, obsažená ve specializovaných kanálcích (mléčnicích) na rozhraní zelené podpokožkové vrstvy listu a vnitřní bezbarvé dužniny. Tato tekutina přirozeně z listu vytéká při jeho příčném překrojení. Má projímavé účinky. Je silně hořké chuti. Vytéká při příčném rozkrojení listu.

 

Gel z aloe

Čerstvý gel z aloe pravé je bezbarvá, slizovitá, rosolovitá substance bez vůně a nahořklé chuti. Je obsažen v bezbarvé vnitřní parenchymatické tkáni listu.

 

 

Právě čerstvý gel je možno získat z doma pěstované aloe a podat papouškům. Rostlina by měla být stará nejméně 4 roky. V našem chovu to praktikujeme tak, že uřízneme list, podélně ho rozkrojíme a vykrojíme z něj gel. Tento gel je možné rozmixovat do vody, nektarožravým papouškům do nektaru, přidat do krájené směsi ovoce a zeleniny nebo natřít na piškot.

 

Způsob podávání bude stejný i u komerčně vyráběných přípravků.

Při domácí přípravě a užívání prostředků z aloe je třeba použít skutečně druh aloe pravá (Aloe vera, synon.  Aloe barbadensis), neboť některé příbuzné druhy jsou jedovaté.

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on