🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

I maličkost v chovu může zachránit hodně ...

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Líheň na papoušky je mezi chovateli pravděpodobně běžnou a potřebnou záležitostí. Někteří chovatelé používají líhně dražší, jiní sahají po dostupnějších typech. Já osobně jsem přesvědčena, že cena líhně se nerovná úspěšnosti vylíhnutí mláďat.

 

Svou roli zde hraje spousta faktorů a někdy je to doslova alchymie. Velikou roli, v podstatě jednu z rozhodujících, hraje při inkubaci vajec a úspěšném vylíhnutí vlhkost. S potřebou vyšší vlhkosti si dokážeme každý poradit, horší je to pak v případě, kdy potřebujeme vlhkost dostat hodně dolů a v místnosti, kde je líheň umístěna, se nám to nedaří. S podobným problémem jsem se setkala i v těchto horkých dnech při bouřkách nebo mlze, kdy se vlhkost venku hodně zvýší a samozřejmě na to zareaguje i líheň. Možná by se dal použít odvlhčovač do místnosti, ale mně se osvědčila jiná věc.

Obyčejný polštářek na zachycování vlhkosti v práškových potravinářských doplňcích.  Umístěním do líhně co nejblíže vejcím, jsem dosáhla okamžitého snížení vlhkosti o 7 procent. Jednalo se o první pomoc a polštářek silica gelu byl menších rozměrů.

Hledala jsem další možnosti a zakoupila polštářek, který je určen do aut proti mlžení skel uvnitř vozu. Umístila jsem do líhně tento a dostala jsem se bez problému na v tu chvíli požadovanou nízkou vlhkost i pod 30 %, kterou polštářek spolehlivě stabilně udržuje. Ke stanovení správné vlhkosti je samozřejmě potřeba po dobu inkubace vejce vážit a počítat úbytek hmotnosti podle vzorce.

Náhlý malý nápad, ale možná zachránil mnoho. Uvidíme za pár dní…

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on