Autor: Milena Vaňková
Líheň na papoušky je mezi chovateli pravděpodobně běžnou a potřebnou záležitostí. Někteří chovatelé používají líhně dražší, jiní sahají po dostupnějších typech. Já osobně jsem přesvědčena, že cena líhně se nerovná úspěšnosti vylíhnutí mláďat.
Svou roli zde hraje spousta faktorů a někdy je to doslova alchymie. Velikou roli, v podstatě jednu z rozhodujících, hraje při inkubaci vajec a úspěšném vylíhnutí vlhkost. S potřebou vyšší vlhkosti si dokážeme každý poradit, horší je to pak v případě, kdy potřebujeme vlhkost dostat hodně dolů a v místnosti, kde je líheň umístěna, se nám to nedaří. S podobným problémem jsem se setkala i v těchto horkých dnech při bouřkách nebo mlze, kdy se vlhkost venku hodně zvýší a samozřejmě na to zareaguje i líheň. Možná by se dal použít odvlhčovač do místnosti, ale mně se osvědčila jiná věc.
Obyčejný polštářek na zachycování vlhkosti v práškových potravinářských doplňcích. Umístěním do líhně co nejblíže vejcím, jsem dosáhla okamžitého snížení vlhkosti o 7 procent. Jednalo se o první pomoc a polštářek silica gelu byl menších rozměrů.
Hledala jsem další možnosti a zakoupila polštářek, který je určen do aut proti mlžení skel uvnitř vozu. Umístila jsem do líhně tento a dostala jsem se bez problému na v tu chvíli požadovanou nízkou vlhkost i pod 30 %, kterou polštářek spolehlivě stabilně udržuje. Ke stanovení správné vlhkosti je samozřejmě potřeba po dobu inkubace vejce vážit a počítat úbytek hmotnosti podle vzorce.
Náhlý malý nápad, ale možná zachránil mnoho. Uvidíme za pár dní…