Autor: Milena Vaňková
Echinacea, česky třapatkovka postaru třapatka, se snadno pěstuje na zahradě i na balkoně, nadělá spoustu parády a navíc ji můžeme využít nejen pro papoušky, ale i pro sebe. Echinacea pochází z Ameriky, kde ji indiánské kmeny používaly k hojení zánětů, při zažívacích potížích, bolesti v krku i proti hadímu uštknutí. V Evropě se objevila jako dekorativní květina a teprve na počátku 20. století začaly první pokusy o její terapeutické využití
Echinacea obsahuje mj. silice, pryskyřice, inulin, pentosany, vyšší mastné kyseliny palmitovou a linolovou, deriváty kyseliny kávové, polysacharidy, alkaloidy, třísloviny, steroly, flavonoidy. Za imunostimulační efekt jsou významnou měrou zodpovědné polysacharidy.
Echinacea stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Aktivuje bílé krvinky, lymfocyty, které jsou potom schopné pohltit a likvidovat bakterie a viry v napadeném organismu a také produkovat protilátky. Echinacea vykazuje značnou antibiotickou aktivitu.
Pokud byste si chtěli na zahradu vysadit léčivou echinaceu, musíte zvolit tu správnou. Třapatek je známo devět druhů, z nichž léčivé jsou tři. Nejznámější je třapatka nachová (lat. Echinacea purpurea), která je vhodná na běžná nachlazení, rýmu a infekce močových cest. Třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) se doporučuje při zánětlivých onemocněních, má totiž silný vliv na posílení imunity. Třapatka bledá (Echinacea pallida) pomáhá při prevenci a léčení chřipky.
Papouškům můžeme v sezóně nabídnout celou rostlinu, tedy kořen, stonek i květ.
Je uváděno, že účinky echinacey jsou znatelné u ptáků, kteří si škubou peří. Vhodná kůra je dvoutýdenní. Poté je třeba udělat dvoutýdenní pauzu. (zdroj: MVDr. Vaidlová – kniha 550 otázek a odpovědí pro chovatele papoušků. Vydalo nakladatelství FYNBOS. Lze objednat na www.papousci.com)
A opět nezapomeňte, že rostlinku můžete využít i pro své zdraví. Můžeme si vyrobit například výborný léčivý sirup.
Postup přípravy
Čerstvé květy třapatky pokrájíme, budeme potřebovat 5 velkých lžic. Květy krátce povaříme v půl litru vody a necháme přikryté vychladnout. Ke květům přidáme šťávu vymačkanou z jednoho citronu, tekutý med a pečlivě zamícháme. Sirup z třapatky necháme v ploché nádobě na velmi slabém plameni zahustit do sirupové konzistence, už nevaříme.
Sirup z třapatky podáváme po lžičce až třikrát denně. Sirup pomáhá v chřipkovém období, při alergiích, působí na všechny vnitřní orgány a působí i protinádorově.