Autor: Alena Winner
Ostatní autoři: Loro Parque Fundación
Nadace Loro Parque Fundación (Tenerife, Španělsko) je ambasadorem pro ochranu biologické rozmanitosti a stará se o vzácné a ohrožené druhy ve volné přírodě. Minulý týden dotáhla do konce další ze svých úspěšných projektů. Do volnosti byli vypuštěni dva arové Learovi (Anodorhynchus leari).
Arové Learovi (Anodorhynchus leari), odchovaní v Loro Parque na Tenerife, jsou již ve volnosti.
Foto © Thiago Filadelfo
Cílená ochrana druhu probíhá za spolupráce Loro Parque, Animal Embassy, Biodiversity Conservation Centre a Loro Parque Fundación. Jde o jeden z nejdůležitějších projektů nadace, díky němuž se podařilo dostat tento vzácný druh ary na Červeném seznamu IUCN z taxonu „kriticky ohrožený“ do taxonu „ohrožený“.
Arové jsou před reintrodukcí důkladně vyšetřeni. Zaznamenána je váha a celkový fyziologický stav.
Foto © Fernanda Riera
V rámci projektu není vypuštění do přírody premiérou. První reintrodukce arů Learových se uskutečnila
v srpnu 2018. Tehdy mohlo ochutnat kouzlo neomezeného letu ve své domovině šest jedinců.
Vše proběhlov režii Loro Parque Fundación, která hraje v systematické ochraně druhu klíčovou roli.
Arové jsou vybaveni sledovacím systémem. Foto © Thiago Filadelfo
Před čtrnácti lety nadace získala dva páry od vlády Brazílie, aby druh rozmnožila a zachránila před vyhynutím. Arové Learovi byli tehdy v podobné situaci jako arové škraboškoví (Cyanopsitta spixii). Learovi se na Tenerife rychle aklimatizovali. Už po šesti měsících začali s hnízdními aktivitami a od té doby bylo odchováno čtyřicet mláďat. Hlavním cílem bylo vždy navrácení druhu do volné přírody a zajištění jeho dlouhodobé ochrany. Do domoviny bylo doposud reintrodukováno celkem sedmnáct jedinců, devět zástupců je součástí programu „National Action Plan for the Conservation of the species“ a osm arů se ještě připravuje na návrat do přírody.
Záznam vypuštění ary do volné přírody. Foto © Plinio Mantowani
Chovatelé z Loro Parque Fundación vypracovali podrobné protokoly chovu tohoto vzácného druhu. Arové mají ve voliérách imitaci skalní stěny s hnízdy a za uplynulá léta se nasbíralo mnoho poznatků a zkušeností, díky nimž se odchovy daří pravidelně.
Adaptační program – arové Learovi ve voliéře umístěné v domovině druhu. Foto © Thiago Filadelfo
Úspěšně vypuštění Arové Learovi prozkoumávají nové prostředí. Foto © Fernanda Riera
Na Tenerife odchovaní jedinci, kteří byli posláni do Brazílie, měli nutnou přípravu pro budoucí reintrodukci, ale pomalá adaptace se uskutečnila ještě v novém prostředí. Několik měsíců arové létali v obrovských voliérách, vybudovaných v oblasti domoviny. Osvalovali se a bylo jim předkládáno krmivo, obsahující zdejší složky potravy. Brazilští biologové vypracovali přesný adaptační program, který začal už v srpnu 2020. Scénář zahrnoval například i cíl, aby byli arové schopni rozpoznat predátory – hady, dravce, ale i lidi. K tomu byly využity siluety predátorů a hlasové projevy z reproduktoru. Program vede Erica Pacífico, která s ary pracuje už sedmnáct let. Na podrobnější informace o úspěchu nadace Loro Parque Fundación se můžete těšit
v tištěném časopisePAPOUŠCI 3-2021.