Autor: Milena Vaňková
MUCHOVNÍK (Amelanchier)
INDIÁNSKÉ BORŮVKY nebo také ROZINKOVÝ STROM
Na jaře v době květu je možné papouškům podávat květy nebo celé větvičky s květy. Právě teď nastává čas, kdy muchovník dozrává. Přes červenou barvu do tmavě modré až temně fialové. K použití pro naši lidskou spotřebu je v době, kdy získává tmavou barvu, papoušci upřednostňují plody v barvě červené.
Muchovník můžeme přidat do směsi ovoce a zeleniny nebo ho podávat samostatně.
Muchovníkové plody se dají také sušit.
Vzhledem i chutí plodů připomíná nejvíce kanadské borůvky. Jedná se o nenáročný keř dorůstající i několika metrů. Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.
Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B2 , E, K, vlákninu, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. Podporují odolnost organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku.
Muchovník může růst na místě až čtyřicet let, ovšem potřebuje zásoby živin. Vodu i živiny si jeho kořeny dovedou získat i z větších vzdáleností, přesto nezapomínáme na zálivku.
Existuje několik druhů muchovníků, všechny jsou jedlé. Květy muchovníku jsou samosprašné.
Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl např. od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.
Muchovník má rád slunce, ale snáší i polostín. Ve stínu se mu dařit nebude.