e-shop časopis články online inzerce

Doba sklizně muchovníku pro papoušky je tady

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

MUCHOVNÍK (Amelanchier)

INDIÁNSKÉ BORŮVKY nebo také ROZINKOVÝ STROM

 

 

Na jaře v době květu je možné papouškům podávat květy nebo celé větvičky s květy. Právě teď nastává čas, kdy muchovník dozrává. Přes červenou barvu do tmavě modré až temně fialové. K použití pro naši lidskou spotřebu je v době, kdy získává tmavou barvu, papoušci upřednostňují plody v barvě červené.

 

 

Muchovník můžeme přidat do směsi ovoce a zeleniny nebo ho podávat samostatně.

Muchovníkové plody se dají také sušit.

 

 

Vzhledem i chutí plodů připomíná nejvíce kanadské borůvky. Jedná se o nenáročný keř dorůstající i několika metrů. Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.

Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B2 , E, K, vlákninu, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. Podporují odolnost organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku.

Muchovník může růst na místě až čtyřicet let, ovšem potřebuje zásoby živin. Vodu i živiny si jeho kořeny dovedou získat i z větších vzdáleností, přesto nezapomínáme na zálivku.

Existuje několik druhů muchovníků, všechny jsou jedlé. Květy muchovníku jsou samosprašné.

Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl např. od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.

Muchovník má rád slunce, ale snáší i polostín. Ve stínu se mu dařit nebude.

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on