e-shop časopis články online inzerce

Co můžeme dělat pro naše papoušky v tomto období?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 24.11.2019

Brzy se stmívá a krátké dny nás zahnaly spíše do vnitřních prostor našich domovů. To ale neznamená, že pro papoušky nemůžeme nic udělat. Naopak, během tohoto období jim můžeme připravovat pohyblivá bidla, hračky, houpačky apod.

Můžeme jimi doplnit ubikace hned nebo si je připravit na zavěšení do voliér při výměně bidel před příští chovnou sezónou. Využijeme k tomu přírodních materiálů, které najdeme z větší části v přírodě.

A pak to chce již pouze fantazii a hlavně uvažovat, abychom dbali na co největší bezpečnost hraček a zařízení pro naše svěřence.

Je důležité, aby papoušci měli ve svých ubikacích dostatek podnětů a nebyli nuceni jen znuděně sedět na bidle. Pravidelná výměna čerstvých větví je již jistě u všech chovatelů samozřejmostí a všichni je rádi svým papouškům dopřejeme. Zajistíme jim jednak zábavu a jednak přísun potřebných látek a v neposlední řadě mohou čerstvé větve stimulovat ptáky ke hnízdění, či naopak odvést pozornost samce, který je již připraven k páření, od samice, která ještě připravena není a samec by jí mohl ublížit. Takto ho zaměstnáme ještě jinou činností.

 

Ve voliérách by kromě stabilních bidel neměly chybět houpačky, které u papoušků rozvíjí motoriku a posilují svaly.

Několik tipů z vlastního chovu:

Z větví a řetězů mají papoušci vyrobené klasické houpačky nebo triangl. Ve voliérách je umisťujeme mezi dvě nejvzdálenější bidla a to tak, aby nebránily papouškům v průletu. Síla větví a řetězu je zvolena podle druhu papouška.

 

 

               

 

Naši arové ararauny – domácí společníci -  mají při pobytu doma k dispozici nad voliérou řetěz, na který jim připevňujeme jednak houpačky s brusnými bidly a jednak hračky, např. věž, do které vkládáme ořechy a papoušci se zabaví tím, že je musí vybírat. Výhodou je, že na řetěz jednoduše pomocí karabiny zavěsíme cokoliv určeného k zábavě arů.

     

 

 

 

Na řetěz nebo pevný drát se dají také navléknout provrtané dřevěné špalíky, šišky, skořápky kokosových ořechů apod. Zavěšené pak zabaví papoušky na delší dobu.

Někdy stačí pomocí lustrháčku  nebo karabiny a řetězu připevnit na strop voliéry vhodnou větev.

Ze zbytků pletiva se dá vyrobit kostka, kterou papouškům naplníme ovocem a zeleninou a opět zavěsíme do klece nebo voliéry.

 

 

Zbývá popřát spoustu nápadů, šikovné ruce a šťastné papoušky…

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on