🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Co musíme pro papoušky zařídit v průběhu zimních měsíců?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Zimní období uteče jako voda a během něj se chovatelé připravují na nadcházející chovnou sezónu. Mezi zásadní věci, které je třeba připravit, patří hnízdní budky.

Je třeba stávající budky důkladně mechanicky vyčistit a vydezinfikovat patřičným dezinfekčním prostředkem. V našem chovu používáme přípravek F 10. Jeho výhodou je široký záběr- likviduje viry, bakterie i plísně.

Často projdou budky úpravou papoučších zobáků a je nutné je v případě, že to ještě jde, opravit. Myslím si totiž, že pokud ptáci v předložené budce úspěšně hnízdní, je lepší ji opravit, než měnit za novou.

Při zavěšování hnízdní budky musíme vždy brát v potaz, pro jaký druh papoušků bude určena. Volit vhodný materiál a rozměry. Některé druhy papoušků neustále budku „upravují“a to i v době sezení na vejcích. Pozornost je tedy potřeba věnovat i vletovému a hlavně kontrolnímu otvoru. Nesmí být umístěn tak, aby při jeho otevření mohla mláďata vypadnout.

Budky můžeme zakoupit nebo vyrobit sami:

Budky kmenové:

Při jejich výrobě se vše odvíjí od dřeviny, kterou máme k dispozici. Vnitřek vydlabeme tak, abychom zanechali potřebnou sílu stěny budky. Poklop a dno je třeba dobře připevnit, aby v průběhu hnízdění neupadlo. Je třeba počítat s tím, že papoušci budou téměř stoprocentně na budce pracovat – olupovat kůru a hlavně vyštípávat dno. To je třeba zanechat v dostatečné tloušťce, aby se papoušci neproštípali skrz.

 

Prkenné budky:

Druhu papouška musí odpovídat tloušťka prkna. Pro menší druhy postačí měkké dřevo, pro velké papoušky musíme volit jako materiál dřevo tvrdé, nabízí se dubové  nebo bukové.

 

Budky z palubek:

Někteří z chovatelů používají pro výrobu budek zbytky z domácích prací. Budky z palubek vypadají hezky, ale je třeba se zamyslet, zda jsou vhodné pro druh, pro který potřebujeme budku zhotovit.


Budky z překližky:

V současné době jsou již překližky vyráběny takovou technologií, aby byly zdravotně nezávadné. Jsou to kompozitní desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh. Oproti rostlému dřevu mají lepší rozměrovou a tvarovou stálost. Vyrábí se v různých tloušťkách. Lze pořídit i voděvzdorné.


Budky z OSB desek:

Při výrobě OSB desky se vychází z dřevěné drcené hmoty - tzv. dřevotřísky, která po slisování a  slepení speciálními pryskyřicemi vykazuje skvělé pevnostní parametry.

Výsledek obrázku pro budka z osb desek foto

Podle mého názoru najdou tyto budky uplatnění pro menší druhy papoušků. Nevýhodou je určitě to, že ptákům se tento materiál snadno rozebírá a nebezpečí bych viděla v odlupujících se ostrých třískách.

Samozřejmě i v tomto případě platí pravidlo, že každý chovatel by měl používat to, co se mu v chovu osvědčilo. Co funguje, neměnit.

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on