Autor: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Chovná sezóna je v plném proudu a jak už to tak někdy bývá ne vždy se vše daří tak, jak má. Jedním z problémů vyskytujících se u mláďat chovaných pod rodiči v budce může být škubaní peří způsobené jejich rodiči. Důvodů existuje mnoho, jedním z nich může být nedostatek bílkovin v krmné dávce.
V našem chovu se vyskytnul problém se škubáním mláďat rodiči v budce u jednoho páru aratingů oranžovočelých. Jelikož tento druh hnízdí ve volné přírodě ve stromových termitištích a hmyz tvoří součást jejich potravy při odchovu mláďat, vyzkoušeli jsme do krmné dávky zařadit směs s hmyzem. Jedná se o průmyslově vyráběnou směs určenou pro kruhoočka a tangary a jako doplněk pro astrildovité ptáky v době hnízdění. Krmivo obsahuje více než 50 % sušeného hmyzu, kořýše a měkkýše a také mravenčí vajíčka. Součástí směsi je také 30 % medu, obiloviny, ořechy, minerální látky, pšeničné klíčky a ovoce. Tato směs se nám velice osvědčila, neboť rodiče se škubáním svých mláďat přestali. Mnoho chovatelů podává během odchovu mláďat hmyz živý nebo sušený. Při podávání hmyzu je však důležité znát jeho původ, zejména potravu, která byla hmyzu nabízena. Po nákupu živého hmyzu je vhodné jej několik dní před podáním krmit potravou bohatou na živiny.
Jak již bylo uvedeno výše, příčin škubání peří mláďat rodiči v budce existuje mnoho. Mezi další problémy můžeme zahrnout například poruchy chování chovného páru nebo nedostatečný enrichment, tedy obohacení prostředí.