e-shop časopis články online inzerce

Čím ještě papouškům obohatit jídelníček? Šruchou zelnou

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, Pixabay

Publikováno: 19.07.2021

Šrucha zelná – Portulaca oleracea

 

Zeleného krmení pro papoušky je celoročně široká škála a svým svěřencům jejich podáváním nejen prospějeme, ale zároveň jim zpestříme jídelníček a poskytneme zábavu.

V případě šruchy zelné se jedná se o jednoletou bylinku. Roste na suchých slunných místech, na písčitých půdách, např. i ve spárách dlažby.

 

Popis

Má hladký, načervenalý, většinou plazivý stonek. Listy jsou střídavě seskupeny v lodyhy a stopky. Žluté květy jsou až 6 milimetrů široké. V závislosti na množství srážek se na rostlině objevují kdykoliv během roku. Semena se tvoří v malém lusku, který se otevře, když dospějí.

 

Obsahuje:

-          Antioxidanty

-          Omega 3 mastné kyseliny

-          kyselinu listovou

-          flavonoidy

-          vápník

-          lithium

-          beta karoten

-          selen

-          kyselinu alfa-linoleovou

-          výrazně posiluje imunitní systém

-          dodává tělu vitamíny A. C, E

-          obsahuje velké množství hořčíku a draslíku

 

Papouškům ji můžeme podávat se směsí jiných bylinek na pletivové části voliér, do závěsných kostek, přidanou do směsi ovoce a zeleniny.

 

V jídelníčku chovatele najde šrucha také uplatnění:

Pokud máte na zahrádce šruchu zelnou nyní, můžete ji bez obav sbírat a využít do letních salátů. Má jemně nakyslou chuť, bude se jistě hodit. Perfektně ladí také s rajčaty, do salátu se hodí i s ostřejšími zálivkami.

 

Recept:

Zeleninový salát se šruchou: 3 rajčata, 2 papriky, 1 cibule, 2 hrnky natě šruchy, zálivka 50 ml vody, šťáva z půlky citronu, trochu medu, saturejka, dobromysl. Suroviny smícháme, zalijeme zálivkou a necháme chvilku odstát.

 

Dobrou chuť a hodně zdraví papouškům i jejich majitelům …

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on