🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Chci začít s chovem papoušků… několik rad co a jak…

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Chov papoušků ve voliérách, ale i jako domácích mazlíčků, se stává stále více rozšířenějším. Je to skvělá zpráva, jde o nádhernou zálibu, ale je třeba být vůči opeřeným kamarádům zodpovědný.

Než se pro chov papoušků rozhodneme, je nutné zajistit potřebné podmínky. To se týká papoušků - domácích mazlíčků i papoušků voliérových.

 

  je třeba zvážit své časové,  prostorové i finanční možnosti a podle toho volit druh papoušků, kterým můžeme zajistit plnohodnotný život

  informace o druhu, který bychom si rádi pořídili, lze získat v dostupné literatuře, na internetu, na výstavách nebo se lze spojit přímo s chovateli těchto papoušků. Slušný chovatel rád podá pomocnou ruku a poskytne potřebné informace vycházející i z vlastních zkušeností, po dohodě nabídne návštěvu a prohlídku papoušků.

  základem by mělo být připravené odpovídající chovatelské zařízení a pak nákup papoušků

  je třeba si nastudovat, co daný druh papouška vyžaduje. Požadovaný prostor k chovu – venkovní i vnitřní, vhodný stavební materiál – např. síla pletiva a typ konstrukce pro konkrétní druh, vybavení voliéry – např. budky, tloušťka bidel, možnost vysázení rostlin, umístění misek na krmivo a vodu, možnost přitápění, vhodné osvětlení, rosení, větrání apod.  důležité je mít zajištěno kvalitní krmivo vhodné pro daný druh. Pokud máte připraveno jiné krmivo, než kterým byl papoušek krmen u chovatele, požádejte chovatele o trochu jeho krmení, aby byl přechod na jinou stravu pozvolný. Původní krmení smíchejte s novým a postupně přejděte na nové.

  papouška převážejte v přepravkách. Existují v různých velikostech, odpovídající druhu papouška. Ideální je, pokud je papoušek chráněn ze všech stran, cítí se tak bezpečněji. Na delší přepravu poskytněte do boxu papouškovi např. jablko.

  papoušek, kterého si kupujeme musí být v dobré kondici – uhlazené lesklé peří, jasné a lesklé oko, neznečištěná pera kolem řitního otvoru, nevystouplá prsní kost (pokud je prsní kost jako nůž, není jedinec v dobrém výživovém stavu), musí létat

  zodpovědný chovatel nikdy neprodá neodstavené ručně dokrmené mládě a zodpovědný nový majitel si ho nikdy nekoupí

 


  označení papouška kroužkem nebo čipem je samozřejmostí

   jedinci spadající do CITES musí mít vystaveny patřičné dokumenty

  testy DNA (určení pohlaví) a na papouščí virózy by měly být samozřejmostí, i když se mohou u levnějších druhů papoušků promítnout v ceně

  s chovatelem zůstaňte nadále v kontaktu, kdykoliv může pomoci radou

 

Papoušků existuje přes 350 druhů. Od těch nejmenší až po ary. Určitě si mezi nimi vyberete toho „svého“. Hodně radosti !!!

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on