e-shop časopis články online inzerce

Červená řepa - vhodná pro papoušky

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 25.10.2021

Červená řepa, latinsky Beta vulgaris, je kořenová zelenina. První zmínky o červené řepě pocházejí z Babylonie a jsou 3000 let staré. Už tehdy lidé objevili její zázračné účinky a bohatě ji využívali, jednak jako jídlo, ale především jako lék. Zajímavostí je, že tehdy se k jídlu využívaly listy, které se upravovaly podobně jako zelí či špenát a bulva (kořen) sloužila k lékařským účelům.

 

 

Jak ji podávat papouškům ?

Papouškům můžeme podávat řepu syrovou nebo vařenou. Nakrájenou na kousky, menším druhům nastrouhanou. Můžeme ji přidat do směsi ovoce a zeleniny nebo vaječné míchanice.

 

  

Loriům, které chováme a jsou nektarožravými papoušky, mixujeme buď celou řepu do nektaru, nebo do něj přidáváme pouze šťávu. Někteří výrobci krmiv přidávají řepu do směsí či granulí. Při podávání řepy neznamená červený trus zdravotní obtíže.

 

Z řepy můžeme papouškům nabídnout také listy. To bude pravděpodobně pouze v případě, že si můžeme zeleninu vypěstovat na vlastní zahradě.

 

Řepa nemá zvláštní nároky na půdu. Nemá ráda pouze půdu kyselou a štěrkovitou. Vyroste i v půdě jílovité a to proto, že značná část kořeně řepy roste nad zemí.  Červenou řepu můžeme sklízet, kdykoliv ji potřebujeme, ale nejpozději před příchodem mrazů.

 

Skladujeme bez listů, které neodřezáváme, ale ukroutíme, v písku ve sklepě, ale dlouhou dobu vydrží i v chladničce. Dá se i zamrazit. Listy vykroutíme rukou asi 2 cm nad vrcholem kořene tak, abychom nepoškodili listové srdíčko. Tak zabráníme odpařování vody a následnému sesychání bulvičky.

 

Řepa obsahuje beta-karoten, vitaminy skupiny B, vitaminy C a E. Z prvků najdeme fosfor, křemík, draslík, vápník, hořčík, sodík, železo, zinek, mangan a měď. Obsahuje však i vzácné stopové prvky jako cesium, rubidium a lithium. Dále obsahuje organické kyselinu listovou, jablečnou, vinnou, citrónovou, šťavelovou. Antioxidanty betain a betacyanin dávají řepě její typickou červenou barvu.

 Především díky velkému množství antioxidantů, vitaminů, minerálů a prvků, které obsahuje, je schopna potlačovat nejen viry a bakterie, ale také účinně bojuje s často rozšířenými mykózami a záněty v těle. Proto je řazena mezi zeleninami na jedno z předních míst.

 

A nezapomeňte si řepu připravit i pro sebe.  Dají se z ní vytvořit výborné saláty, polévky, zapékat, nakládat, smíchat s jogurtem nebo připravit chutnou šťávu.

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on