I když na většině území republiky sníh taje nebo již zcela roztál, je možné, že se ještě nějaké nadílky dočkáme.
A pokud ne, může tento návod posloužit na příští sezónu. Bylo by škoda sněhovou peřinu nevyužít
v chovatelských zařízeních. Bude se jednat o chovatelská zařízení s vnitřními prostory. Ne všichni chovatelé mají zabudovánu vodu a rosící zařízení i ve vnitřních ubikacích. Ale udržovat potřebnou vlhkost musíme celoročně.
V tomto období, kdy nám to příroda nabízí, můžeme nahradit nošení kbelíků s vodou právě sněhem.
Možná to nebude ani tak fyzicky náročné a ještě budeme úsporní:
- Pro udržení potřebné vlhkosti můžeme nanosit na podlahu ubikace hromádky sněhu a nechat je postupně rozpouštět.
- Připravená voda z tajícího sněhu je vhodná i k zalévání květin.
- Využít lze i zadržené vody z tajícího sněhu. Voda zachytávaná ze střech do barelů a zahradních sudů a nádob, také dobře poslouží k výše jmenovaným účelům. Aby nádoby v mrazu nepopraskaly, stačí do nich umístit plastovou lahev zčásti naplněnou pískem.
ALE POZOR: nikdy nedávejte kvůli možnosti zdravotních problémů tuto vodu k napájení a koupání ptákům ani neplňte sněhem jejich misky. Do těch patří vždy kvalitní čerstvá pitná voda.
Slunečné počasí a sníh nás lákají k pobytu venku a chceme to umožnit i našim papouškům – mazlíčkům.
Je to vhodné?
- Do mrazivého počasí rozhodně nepatří právě odstavená mláďata, která učíme na kšírky. Ta by měla začít chodit ven až na jaře se zvyšujícími se teplotami a to na pár minut a postupně prodlužovat intervaly.
- Volnoletectví by mělo být v chladných a mrazivých dnech tabu a to hlavně z důvodu možnosti úletu papouška.
Ten by pak musel v mrazech trávit dlouhé hodiny, případně i noc, než by byl dohledán a to by se mu mohlo stát osudným.
- Názory na pobyt venku papouška mazlíčka na kšírkách v tomto období se různí. Musíme posuzovat každého jednotlivce zvlášť. Každý z těchto papoušků pobývá většinu dne v pokojové teplotě. Rozdíl teplot mezi bytem
a venkovním prostorem je tedy značný. Musíme přihlédnout k tomu, za jakých teplot jsme s papouškem pravidelně denně chodili ven, v jaké je papoušek kondici, jak reaguje na změnu teploty. Je-li vše v pořádku, a vezmeme papouška na několik minut na sluníčko a bezvětří, můžeme mu tím zpestřit dlouhé zimní období a krátký pobyt na sluníčku mu bude prospěšný.
- POZOR – i současné stoupající teploty jsou ošemetné, teplo je jen pár hodin přes den, ale v noci klesají teploty stále velmi nízko
Kakaduové bílí (Cacatua alba) v kšírkách. Foto: Lenka Gebauerová
Papoušek nádherný (Polytelis swainsonii)
Chov voliérových papoušků a jejich pobyt v zasněžených voliérách a mrazivém počasí se od chovu papoušků mazlíčků liší. Na toto téma se případně zaměříme v samostatném příspěvku. Vždy je třeba ale přihlédnout
k chovanému druhu, jejich biotopu v němž žijí v přírodě a pamatovat na to, že teplota je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících zdraví papoušků. I papoušci potřebují požadovaný teplotní komfort.