e-shop časopis články online inzerce

ATLAS PAPOUŠKŮ - ara ararauna

Autor: Milena Vaňková

Foto: Alena Winner

Publikováno: 07.02.2022

Ara ararauna

Ara ararauna

 

 

POPIS

Celkové zbarvení je modré. Čelo je zelené. Holé uzdičky a oblast tváří jsou bílé a protkané černými proužky peří, které se sbíhají u hrdla. Oblast kolem uší, boční strany krku, vrchní část hrudi, břicho, spodní krovky ocasní a spodní krovky křídelní jsou oranžovožluté. Svrchní strana ocasu je modrá, spodní olivově žlutá. Zobák černý, duhovka světle žlutá a nohy jsou tmavošedé.

 

HMOTNOST

900 – 1300 g

 

VELIKOST

80 – 90 cm

 

DÉLKA ŽIVOTA

Více než 50 let

 

POHLAVNÍ DIMORFISMUS

Není patrný

 

VÝSKYT

Jižní Amerika, je rozšířen od východní Panamy přes Kolumbii, západního Ekvádoru, severního a východního Peru až do Bolívie, v severní Argentině, severní Paraguayi, obývá rozlehlé části severní poloviny Brazílie, Oblast výskytu dále zasahuje do Francouzské Guyany, Surinamu, Guyany a Venezuely.

 

ROD

Ara

 

ŽIVOT VE VOLNÉ PŘÍRODĚ

Žije převážně v okolí vodních toků a jezer, zejména v galeritových lesích. Žijí v hejnech, shlukují se na stromech Cecropia, které rostou převážně na březích vodních toků.  Sedávají na nejvyšších větvích s přístupem velkého množství světla. V období hnízdění vyhledávají palmy buriti. Ty jsou zdrojem jejich potravy.

Potrava v přírodě: Skládá se hlavně z palmových ořechů a palmového ovoce. Dále vyhledávají různá semena a ovoce deštného lesa. Potravu tvoří také para ořechy. V závislosti na oblasti a ročním období navštěvují jílové lizy.

 

CHOV V LIDSKĚ PÉČI

Arové potřebují dostatečně velký prostor venkovní voliéry se záletovým vytápěným vnitřním prostorem, který je s venkovní voliérou propojen výletovým oknem. Silným zobákům odolá máloco, konstrukce voliéry musí být kovová. Správně zvolené musí být i pletivo.Milují sprchování, kterým by mělo být chovatelské zařízení vybaveno. Je třeba umístit předměty pro zábavu a pravidelně měnit větve k okusu. Standardní rozměr vodorovné budky pro ararauny je 120 x 40 x 53 cm, se vstupním otvorem o průměru 15 cm. Snáší průměrně 3 – 4 bílá vejce. Mláďata se líhnou po 26 až 28 dnech.

Krmivo v chovu: směs zrnin pro velké papoušky, granule , ovoce a zelenina, ořechy, zelené krmení, větve k okusu. Pitná voda v misce je samozřejmostí, ale arové rádi olizují kapky vody z pletiva při dešti nebo sprchování. Velkou část potřeby tekutin pokryje šťáva z ovoce a zeleniny. Množství podávaného krmiva musí být individuálně nastaveno pro konkrétního papouška.

 

VELIKOST KROUŽKU

14 mm, doporučen je nerezový

 

Závěr

Ara ararauna se těší díky své dostupnosti vzrůstajícímu zájmu převážně z řad chovatelů papoušků společníků člověka. Nesmíme podceňovat jejich nároky. Jsou to velice nároční a inteligentní papoušci. Pokud jim k životu nový majitel není schopen dopřát vhodné podmínky a zejména dostatek každodenní zábavy a pozornosti, ideálně i ptačího společníka stejného druhu, měl by si zodpovědně přiznat, že pro něj není ara vhodným papouškem.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on