Autor: Alena Winner
Ačkoliv bydlí šarmantní dáma a chovatelka Pavla Říhová necelé dvě hodiny ode mne, poprvé jsme se setkaly na Tenerife u příležitosti celosvětového kongresu pro chovatele papoušků. Vzpomínám si, že působila neskutečně skromně. Na první pohled zkrátka milá žena! Po nějaké době jsem měla tu čest navštívit její ráj, oázu a splněný sen v jednom ve středních Čechách.
Troufnu si s čistým svědomím napsat, že co Pavla vybudovala, je skvost. Na základě svého vlastního konceptu vytvořila opravdu ojedinělé a příkladné chovatelské zařízení. Slova uznání a obdivu v tomto případě nejsou přehnaná, což jistě posoudíte z fotografií u článku a videozáznamů.
Na svém pozemku si splnila sen. Jako zahradní architektka a chovatelka v jedné osobě měla jasné vize o budoucí podobě zahradního i voliérového prostoru. Pavlin pozemek je obrovská okrasná zahrada s přírodním jezerním biotopem uprostřed. Voda jako by rozdělovala prostor pro bydlení Pavliny rodiny a zvířata. Voliéry pro papoušky a želvárium jsou promyšlené do nejmenšího detailu. Aby toho nebylo málo, součástí je ještě prostorný skleník s kaktusy a sukulenty. Pavla chodí každý den k papouškům na sedmou ranní. Nakrmí je, což trvá tak hodinku, pak se nasnídá a poté pokračuje péčí o želvy a další terarijní zvířata.
K papouškům se v průběhu dne vrací. Chová ary ararauna, hyacintové, kakaduy havraní, palmové a žaky. Dnešní zářijový den podbarvený podzimním sluncem pro nás bude ve znamení arů hyacintových (Anodorhynchus hyacinthinus). Pavla je majitelkou tří párů. Papoušci se jmenují Jack a Neytiri, Laura a Rio, Tonda a Mája. S úsměvem dodává, že Tonda dostal jméno po Tonym Silvovi. Procházíme prostornou obslužnou chodbou. Vše září čistotou a je tu celkově klidná atmosféra. Papoušci si nás zvědavě prohlížejí. Pavla velice hezky a s nadšením popisuje jednotlivé páry. Známou skutečností je, že ani v rámci jednoho druhu není pravidlem, že budou mít papoušci stejné vlastnosti, a když se zastavujeme u jednoho z párů, tak doplňuje: „Ano, každý je jiný. Například tenhle samec je nejhodnější, nejvíc kontaktní a nekřičí. Zato samice je pravý opak. Když na tobě přistane, tak je jisté, že klovne. Protiklady se zkrátka přitahují."
Pár arů hyacintových má k dispozici venkovní voliéru o velikosti 10 × 3 × 3 m (délka, šířka, výška) a vnitřní záletový vytápěný prostor měří 3 × 3 × 3,5 m (délka, šířka, výška). Venkovní voliéra má přírodní porostlé dno. Prostor je vybaven dřevěnými houpačkami, širokými bidly a kmeny stromů na prolézání. Dostávají pravidelně čerstvé větve na okus a nechybí ani nádoba na koupání v letních měsících. Pavla má všechny hyacintové od mláděte. Nejmladšímu páru jsou čtyři, prostřednímu pět a nejstaršímu šest let. V záletu voliéry už mají umístěnou budku, aby na ni byli zvyklí. Vnitřek voliér je vymalován omyvatelnými barvami s přírodními motivy.
Krmivo dostávají z obslužné chodby záletu do několika nerezových misek, které jsou uzpůsobené tak, aby je arové svými silnými zobáky nemohli převrátit. Voliéry postavila firma Jana Barvíka a jsou uzpůsobené chovu velkých druhů papoušků. Pavla je s papoušky takřka celý den. Pozoruje je, snaží se jim dát to nejlepší, co je v jejích silách. Mezi ní a papoušky je patrný silný vztah a oboustranná komunikace. Pavla dle hlasového projevu arů pozná, co tím chtějí „říci“. Buď chtějí zastrašit, hrát si nebo mají hlad, další zvuky vyjadřují spokojenost. Naučit se rozumět arům vyžaduje čas, který je nutný jim věnovat. Pavla Říhová patří mezi jednu z nejzodpovědnějších chovatelek papoušků, které jsem poznala. Při tak prvotřídní péči je na život jejích papoušků radost pohledět.
Plné znění článku si můžete přečíst v tištěném časopise PAPOUŠCI 6-2019.
Kontakt na chovatelku:
Pavla Říhová
E-mail: [email protected]
Facebook: Pavla Říhová