e-shop časopis články online inzerce

Amazónci červenozobí v chovu Ralfa Neumeyera

Autor: Alena Winner

Publikováno: 26.10.2020

Slovo sordidus znamená „špinavý, nečistý“. Se vzezřením amazónků červenozobých (Pionus sordidus sordidus) však nemá nic společného. Tento osmadvacet centimetrů měřící papoušek vypadá čistě, elegantně, a pokud je jeho výživa vyvážená, zejména pod září slunečních paprsků se jeho opeření nádherně leskne. Přesně takhle vypadají amazónci u Ralfa Neumeyera, zkušeného chovatele z Horních Rakous.


Ralf chová a odchovává amazónky červenozobé už pět let. Svůj první pár získal kuriózně. Tehdy koupil od svého chovatelského kolegy celou kolekci různých druhů amazónků. Vzpomíná, co koupi provázelo: „Můj kamarád, od něhož jsem kolekci amazónků koupil, mi tehdy řekl, že mezi nimi jsou dvě samice amazónků červenozobých a že snášejí vejce, jen nevěděl, která z nich. Protože neměly v původní voliéře budku, snášely samičky vejce na zem. Není samozřejmě moc dobré koupit dvě samice, navíc když je enormně problematické sehnat samce. Ale rozhodl jsem se, že si je nechám. Na zpáteční cestě jsme se zastavili u veterináře Marcelluse Bürkleho a nechali oba jedince endoskopovat. Marcellus se podíval dovnitř a sdělil mi, že je to samec. Udiveně jsem na něho pohlédl se slovy, že to není možné, protože původní chovatel mi papoušky prodal jako dvě samice. Nechal mě nahlédnout, abych se sám přesvědčil, a skutečně. Byl to jednoznačný samec. Druhý jedinec byla samice, která snesla vejce. Pár hned následující sezónu zahnízdil a měl mladé.“


Postupem času Ralf rozšířil chovný stav a aktuálně má sedm párů a dvě liché samice. Dva páry nominátní formy P. s. sordidus pravidelně odchovávají. Z ostatních poddruhů pak vlastní poddruh P. s. corallinus – amazónky červenozobé peruánské. Nominátní forma je světlejší, spíše olivově zelená a menší než peruánský poddruh. Druh má ještě čtyři další poddruhy, a sice A. s. antelius, P. s. saturatus, P. s. ponsi a P. s. mindoensis.

Pokračování článku si můžete přečíst v tištěném časopise PAPOUŠCI 6-2020.

 

TÝDENNÍ STOLNÍ KALENDÁŘ PAPOUŠCI 2021 

Alena Winner

Nakladatelka a publicistka, spoluzakladatelka časpisu PAPOUŠCI.* 3. 3. 1980, České Budějovice Profese: Nakladatelská branže ji zaujala už v roce 1991 v rámci rodinného nakladatelství. Od patnácti let pak měla v plné režii prezentace na knižních...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on