e-shop časopis články online inzerce

Aktuální plody přírody pro naše papoušky 2. část - jeřabiny a arónie

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 17.09.2019

Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek nebo bobule hlohu, o kterých jste si mohli přečíst v předcházejícím článku. Mezi další plody přírody, které jsou během měsíce září dostupné patří jeřabiny a arónie.

Jeřabiny

Dozrávající jeřabiny jsou známkou přicházejícího podzimu. Tyto oranžové až červené plody jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia), které dozrávají během měsíce září, patří mezi další plody přírody, kterými můžeme zpestřit jídelníček našich papoušků. Jeřabiny obsahují velké množství vitaminu C, více než citróny, dále provitamin A, lehce stravitelné cukry, organické kyseliny, pektin, třísloviny a hořčiny. Vitamin C z jeřabin posiluje imunitní systém. Čerstvé jeřabiny můžeme papouškům podávat do misky jako součást denní krmné dávky. Další možností je jejich umístění do venkovních krmítek nebo na strop voliéry, čímž papouškům poskytneme tzv. “enrichment”, neboli obohacení prostředí, papoušci se během jejich konzumace zabaví. Jeřabiny lze také zamrazit a využívat je poté v průběhu celého roku do další sklizně.


Arónie

Mezi další plody přírody, které dozrávají během měsíce září patří arónie. Arónie, lidově temnoplodec nebo také černý jeřáb má temně fialové až černé plody trpké chuti velikostí podobné borůvkám, pěstuje se většinou jako keř, bývá vysoká asi 2 m a široká 1,5 m. Pochází z východu severoamerického kontinentu, kde se nejčastěji nachází ve vlhkých lesích. Plody mají vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů, obsahují také antokyaniny, bioflavonoidy, vitamíny B a A, množství minerálů a dalších biologicky důležitých aktivních látek. Na keři vydrží dlouho zralé, aniž by se kazily, takže je můžeme sklízet postupně a podávat  je papouškům vždy čerstvé. Díky své nenáročnosti na půdu a pěstování je tento keř přímo stvořený pro naše papouščí zahrady :).Kromě plodů přírody jsou aktuálně stále k dispozici květy ibišků nebo afrikánů, kterými rovněž můžeme zpestřit jídelníčky našich opeřenců. Využití plodů přírody ušetří nejen naši peněženku, ale hlavně obohatí krmnou dávku našich papoušků. Pokud navíc umístíme do voliér celé větve s plody, poskytneme papouškům tzv. "enrichment", tedy obohacení jejich prostředí. Tímto způsobem umožníme papouškům projevovat jejich přirozené chování.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on