e-shop časopis články online inzerce

Aktuální plody přírody pro naše papoušky 1. část - černý bez, šípek a hloh

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 10.09.2019

Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek nebo bobule hlohu.

Černý bez

Na přelomu měsíce srpna a září dozrávají bezinky, plody černého bezu, listnatého keře dorůstajícího do výšky 3 - 7 m. Jedná se o naši původní dřevinu, která se ve volné přírodě vyskytuje v hojném množství. Plody černého bezu obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B12). Plody jsou dále bohaté na bioaktivní sloučeniny polyfenoly a antokyany, díky kterým vykazují vysokou antioxidační aktivitu, která má významné účinky na zdraví. Bylo prokázáno, že bezinky mají antibakteriální a antivirové vlastnosti, mohou snižovat koncentraci cukru a lipidů a dokonce vykazují antidepresivní a protinádorové vlastnosti. Plody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Papouškům podáváme pouze zralé černé plody, protože zelené, ještě nezralé plody, jsou jedovaté. Při konzumaci zralých plodů dochází díky jejich barvě k zašpinění chovatelského zařízení, a proto plody doporučuji podávat zejména ve venkovních voliérách, například umístěné na jejich strop, kde si je papoušci dle jejich libosti mohou ozobávat.

Šípek

Další plody přírody, které můžeme svým papouškům aktuálně nabídnout jsou šípky. Tyto plody růže šípkové rostou v hojném počtu podél polních a lesních cest. Šípky obsahují vysokou koncentraci vitamínu C, až desetkrát více než citróny. Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu, působí jako antioxidant a podporuje odolnost organismu vůči infekcím. Ačkoliv si papouščí organismus dokáže vitamín C sám vyrobit, jeho vyšší příjem je doporučen při stresových situacích nebo po prodělaném onemocnění. Pokud si chceme připravit zásoby na zimu, můžeme šípky usušit či zamrazit.

Hloh

V září můžeme také sbírat červené bobule hlohu - hložinky. Hloh patří mezi léčivé rostliny mezi jehož nejvýznamnější léčebné účinky řadíme jeho pozitivní působení na srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, reguluje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Plody hlohu obsahují vitamíny C a B, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry. Papouškům je můžeme podávat na větvi ve voliéře a zpestřít jim tak jejich stravu. Bobule hlohu můžeme také do další sklizně uchovat zmražené nebo je usušit.

Ve 2. díle se budeme věnovat dalším plodům přírody jeřabinám a aróniím.

 

Přejete si číst dál? 
Objednejte si archivní ročníky časopisu PAPOUŠCI za zvýhodněnou cenu 114 Kč (6 čísel). 

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on