Autor: Lubomír Tomiška
Hlavní nápor letošní chovné sezóny pomalu odeznívá. V těchto dnech se tak můžeme kochat pohledem na mláďata, která opouštějí svá hnízda. Jedním z příjemných překvapení tohoto roku je početný odchov vzácného papouška patagonského chilského (Cyanoliseus patagonus bloxami).
U papouška patagonského rozeznáváme celkem tři poddruhy. Poddruh bloxami snadno rozlišíme podle velikosti, jedná se totiž o největší formu s průměrnou hmotností 300–350g. Nominátní poddruh patagonus má pro srovnání 250–290g. Dalším typickým znakem jsou výrazně bílá prsa a kulaté okruží oka (u patagonus je oválné). Jedná se o vzácně chovaný poddruh, který se daří pravidelně odchovávat pouze v několika zařízeních. Kromě výše zmíněných zástupců máme v kolekci také papouška patagonského severního (Cyanoliseus patagonus andinus). Návštěvníci zoologické zahrady Loro Parque tak mají možnost porovnat zbarvení všech forem.
Papoušek patagonský je sociální druh, který se po celý rok zdržuje a také rozmnožuje v koloniích. Podle našich zkušeností je to nejlepší způsob, jak tohoto papouška pravidelně odchovávat. Naše chovná skupina čítá čtyři páry a je umístěná ve voliéře 6 x 5 x 3,5 m (délka x šířka x výška). Ptáci mají k dispozici horizontální, mírně zkosené budky. Jejich čelní strana imituje pískovcovou stěnu, tedy přirozený habitat tohoto druhu. Stejně jako ve volné přírodě jsou ptáci často pozorováni na skalní římse, ze které pozorují své okolí a střeží hnízdo.
Velikost volně žijící populace papouška patagonského chilského se na konci 20. století odhadovala na 3 300 jedinců. Z tohoto důvodu je udržení druhu v zajetí velmi důležité. Loro Parque Fundación odchovala v posledních pěti letech celkem 21 mláďat. Právě teď se v chovném centru nadace starají o svá mláďata tři různé páry.