Autor: Lubomír Tomiška
Od roku 2016 jsme v managementu chovu loriů udělali několik změn. V posledních letech se počet odchovaných mláďat zdvojnásobil, a proto se domníváme, že se nastavená metodologie ubírá správným směrem. Ani rok 2020 není výjimkou, na konci dubna jsme okroužkovali již 100. mládě lorie. Jen pro srovnání uvedu, že v roce 2016 se ve stejném období odchovalo 43 mláďat.
Mnozí by se mohli ptát, co stojí za takovým výrazným nárůstem v počtu odchovaných mláďat. Leckdo by očekával nějaký recept na přípravu zázračného nektaru, nebo speciální doplněk krmení, který by ptáky přiměl více odchovávat. Pravdou však je, že samotným přidáním vitamínů nebo minerálních látek převratného výsledku nedosáhneme.
Podle našich zkušeností je klíčem k úspěchu především kolektivní snažení celého týmu a každodenní důslednost. Důležitou a nepostradatelnou roli hraje spousta faktorů, které musí být vhodně zkombinované. Abych byl více konkrétní, uvádím tři principy, kterých se v chovu loriů držíme, a které nám přináší dobré výsledky:
1) Kvalitní výživa, která kromě tekutého nektaru zahrnuje také jinou potravu, jako různé druhy ovoce a zeleniny, kukuřičné klasy v mléčné zralosti, vařená semena, vaječnou míchanici, moučné červy a domácí bábovku. V momentě, kdy ptákům předkládáme rozmanité krmení, pozorujeme preference jednotlivých druhů.
2) Loriové jsou velmi náchylní k obezitě. Z tohoto důvodu by nektar neměl obsahovat nadměrné množství cukrů a bílkovin. Akumulace tukové tkáně je častou příčinou neoplozených snůšek.
3) Výživa loriů by se měla lišit během chovné sezóny a ve zbytku roku. Za normálních okolností prospívá těmto ptákům nektar s nízkým obsahem bílkovin. Krmné směsi, které jsou bohaté na proteiny, mají nepříznivý vliv na játra. Na druhou stranu, rodiče musí svým mláďatům dopřát dostatečné množství živin pro optimální růst a vývin. Během odchovu mladých je proto vhodné párům předkládat vedlejší zdroje bílkovin (viz výše).