Autor: Rafael Zamora Padrón
V Loro Parque Fundación se v letošním roce vylíhlo již mnoho různých druhů papoušků. Mláďata z prvních snůšek jsou momentálně ve fázi odstavu. Velká část z nich již opustila hnízdo a rodiče na ně nyní dohlížejí a krmí je. Zároveň se připravují na další snůšku. Pro dospělé ptáky je toto období velmi náročné a vysilující.
Chovatel by tedy neměl zapomenout předkládat dostatek krmiva, ideálně několikrát denně. V momentě, kdy se mláďata učí přijímat potravu, by měla mít k dispozici vždy čerstvé krmivo, jednoduché na zpracování. Misky se vždy snažíme umístit do spodní části voliéry, kde jsou pro mláďata, která ještě neumí pořádně vylétnout na bidlo, snadno dostupné.
Zajistit dostatek krmiva je opravdu klíčové. Rodiče musí nakrmit sebe a také své potomky, přičemž tuto úlohu zastavá především samec. Větší množství krmení by měl pár s mláďaty dostat hlavně v odpoledních hodinách. Tím se ujistíme, že budou na noc dobře nakrmeni. V tomto období začneme pozorovat, že mladí ptáci zůstávaji přes noc spát venku a už se nevrací do hnízda. Existuje několik způsobů jak krmení mláďat rodičům ulehčit. Jedním z nich je nabídnout zelené krmení jako je například salát, mangold, listy pampelišky, jetel a spousta dalších v závislosti na preferencích jednotlivých druhů. Díky tomu potrava ve voleti rodičů změkne a lépe se jim krmí.
V Loro Parque připravujeme speciální "koláč" pro papoušky, který je vhodný k tomu, abychom mláďata přiměli konzumovat nové druhy potravy. Díky tomu, že je měkká, je snadné jej zpracovat. Jedná se tak o postupný přechod na tvrdší potravu jako jsou semena. Ta ptákům také překládáme. Je nezbytné, aby se postupně naučili je svým zobákem otevírat. Měli bychom dohlédnout na to, aby mláďata do fáze odstavu vstoupila v co možná nejlepší kondici. Celý proces učení přijímání potravy je vysilující a pokud je mládě z jakéhokoliv důvodu zesláblé, může to mít vážné následky.
Při odstavu mláďat hraje klíčovou roli také kukuřice v mléčné zralosti. Je velmi výživná a snadná na zpracovaní. Rodiče ji také zbožňuj a v období krmení mladých ji konzumují prakticky všechny páry. Pro mláďata, která se učí přijímat potravu, je velmi snadné kukuřičný klas oklovat a získat tak cenné živiny pro následující vývoj. Chovným párům, které se chystají na druhou snůšku, je důležité vyčistit budku. Měli bychom tedy odstranit veškerý zbylý trus a nečistoty z prvního hnízdění. Zároveň si musíme dát pozor, abychom ptáky příliš nerušili. Veškeré změny provádíme v ranních hodinách, čímž se ujistíme, že je ptáci dobře přijmou během dne a nezůstanou například v noci mimo hnízdo. Nešetrný zásah může vystresovat jak chovný pár, tak mláďata z prvního hnízdění a může mít fatální následky. Obzvlášť samce mohou naše zásahy velmi rozrušit. Proto provádíme změny s maximální možnou opatrností. Můžeme mu také nabídnout nějaký oblíbený pamlsek, který ho na chvilku rozptýlí.
Ve voliéřách Loro Parque Fundación mají chovné páry k dispozici dvě hnízdní budky. Jednu v přední části ubikace, druhou v zadní části. Při hnízdění je tak mohou střídat. I přesto klademe velký důraz na hygienu. Pokud bychom ji zanedbali, mohli bychom později narazit na problém s parazity. Rodiče by dokonce mohli snůšku opustit. Patogeny mohou mít také nepříznivý vývoj na zdraví mláďat.
V Loro Parque Fundación se snažíme naší tvrdou a vytrvalou prací jít neustále kupředu. Naše láska ke zvířatům je klíčová pro pochopení jejich přirozených potřeb.
Překlad: Mgr. Luboš Tomiška