Autor: Rafael Zamora Padrón
Po letní pauze Vás všechny srdečně zdravím ze slunného Tenerife a zároveň sídla nadace Loro Parque Fundación. Chovná sezóna u nás ještě stále probíhá a my se těšíme z prospívajících mláďat.
Momentálně je většina rodičů svým mláďatům nablízku a připravuje je na budoucí život. Učí je, jak správně přijímat potravu, pohybovat se ve voliéře a dalším dovednostem.
Na hygienu dbáme permanentně, ale v době, kdy mláďata opustí budku, opatření ještě zvýšíme. V této fázi také udržujeme voliéru dobře vybavenou nejrůznějšími elementy (čerstvé větve, dřívka, kmeny, atd.). Mnoho chovatelů se domnívá, že v době, kdy mláďata vylétnou z hnízda, nepotřebují vybavenou voliéru, protože jsou dostatečně zabavena zcela novým prostředím, které objevují. To je ale omyl.
Už od útlého mládí potřebují mladí papoušci ve svém prostředí přírodní elementy. Je vlastně nutné, aby mezi nimi vyrostli a nebyli pak překvapeni novými předměty, které jim dá do voliéry například jejich nový majitel. Pokud papoušci vylétnou do bohatě vybaveného prostředí (zmíněné větve, kmeny, apod.), lze tím předejít vzniku tzv. neofobie, neboli chorobnému strachu z něčeho nového. Neofobie je velmi známá například u žaků (Psittacus erithacus). Jedním z ideálních způsobů, jak zabránit rozvinutí strachů u papoušků je tedy poskytnutí dostatku větví, po kterých mohou šplhat, posilovat svaly a trénovat celkovou pohyblivost těla. V neposlední řadě si posílí i imunitní systém.
Některé rody už kompletně dokončili hnízdní cyklus a přepeřují, aby vstoupili do zimních měsíců v perfektním šatu. Patří mezi ně například alexandři (Psittacula). Velkou radost máme z odchovu alexandrů šedých (Psittacula columboides), která už jsou zcela samostatná.
Zejména v období přepeřování enormně dbejte na to, aby mohli papoušci na slunce. Zvyšte jim vitamíny v potravě, krmte je pestře a vyváženě. Pro papoušky je období přepeřování náročné, a pokud jim poskytnete vše potřebné, budou z nich robustní ptáci v perfektní kondici, dobře připraveni na další hnízdění.