e-shop časopis články online inzerce

AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost půdy pro papoušky

Autor: Zamora Padrón

Publikováno: 03.10.2019

      

 

Ačkoliv se vám může zdát, že papoušky tak často na zemi nevidíte, realita je opačná. Z půdy totiž exotičtí opeřenci získávají důležité živiny a vyhledávají ji.

Ve volné přírodě papoušci na zemi hledají také spadané ovoce nebo semena stromů a palem. Aby bylo pro papoušky, žijící ve volné přírodě bezpečné pohybovat se ve vyšší trávě, většinou jsou dva nebo čtyři členové hejna vysláni do vyšších zón, odkud hlídají. V případě blížícího se nebezpečí ostatní ptáky upozorní speciálním výstražným hlasovým projevem.

Určitě jste zažili moment, kdy papoušek spadl na zem. V tu chvíli šel na záda a hrozil. Jde o nepříjemné překvapení a tohle je přirozená reakce, kterou si papoušci geneticky nesou. 

Je důležité poskytnout papouškům ve voliéře možnost slétnout na dno. V určitých fázích dne jsou totiž ptáci dokonce zvyklí chodit po dnu voliéry a doslova se promenádují. Protože jde o známý fakt, dáváme námi chovaným papouškům na dno voliéry různé druhy krmiva. Do různých zákoutí schováváme semena nebo trávu. Hledání papoušky zabaví a my zajistíme jejich přirozený fyziologický rozvoj.Na podzim papoušci inklinují ke zvýšené potřebě minerálů, které jsou důležité nejen pro zdravé opeření. Papoušci zobákem prohledávají zem a někdy tak tráví celé hodiny. Podzim také patří mezi období, kdy si papoušci hrají na zemi s odchovanými mláďaty (pokud je mají ve voliéře).

Pokud papoušci žijí v závěsných voliérách, k půdě nemají bezprostřední přístup. Mnoho chovatelů, zejména australských druhů papoušků, se totiž obává napadení parazity, takže papoušky raději chrání. V tomto případě je vhodné dát na dno závěsné voliéry velké větve, kmeny, kameny, ale také grit či kalciový kámen. Dbejte ale na bezpečnost, která musí být stoprocentně zajištěna.


Pod poskytnuté vybavení můžete schovat různé druhy ovoce nebo zeleniny. Papoušek se zabaví hledáním a příjemné se spojí s užitečným. Samozřejmě je důležité udržovat čistotu a doplňující vybavení voliéry pravidelně měnit nebo čistit.

 

 

Rafael Zamora Padrón

Rafael Zamora Padrón je celosvětově uznávaným odborníkem v oboru zoologie. Přes dvacet let pracuje pro největší papouščí park světa Loro Parque a nadaci Loro Parque Fundación se sídlem v Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife. Dlouhá léta působi...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on