Autor: Rafael Zamora Padrón
Období toku je založeno na předvádění. Většina ptačích druhů začíná vydávat specifické zvuky a snaží se tak upoutat pozornost svého vyvoleného partnera. V případě papoušků jsou zvuky spojeny s pohybem těla. Papoušci se pohupují ze strany na stranu, otáčí při tom hlavou a roztahují ocas i křídla.
Papoušci se doslova naparují a snaží se před svým partnerem předvést v co nejlepším světle. Tím, že křídla roztahují, předvádějí ještě více svých barev. Proto je důležité, aby bylo peří ještě před začátkem období toku v dobré kvalitě. Specifická etapa před hnízděním totiž představuje jistou zátěž a stav peří do jisté míry ovlivní úspěšnost odchovu.
Každý druh má svůj jistý specifický tok a zajímavý je například u eklektů různobarvých (Eclectus roratus). V chovném centru nadace Loro Parque Fundación na Tenerife pozorujeme, jak jsou samice eklektů různobarvých dominantní. V období toku samičky doslova svádí různé samce a předvádějí ty nejatraktivnější pohyby. V plné kráse ukazují lesklé peří.
Samečci, kteří jsou během roku samičkami často agresivně odmítáni, tohoto období využívají, aby se k nim mohli přiblížit. Předvádějí barvu svého zobáku a probírají svým vyvoleným peří. Pokud jde vše dobře, pár se začne o něco později vzájemně krmit.
Samci, kteří nemají své peří v dobrém stavu jsou samičkami většinou odmítáni. Totéž se děje, pokud na něm mají skvrny nebo mají zlomená brka. Pro úspěšnost odchovu je tedy enormně důležité, aby bylo opeření papoušků v pořádku ještě před obdobím hnízdění.