Autor: Lubomír Tomiška
Pro mě osobně je alexandr holubí (Psittacula columboides) jedním z nejhezčích zástupců rodu Psittacula. Podle českého a německého názvu (Taubensittich, Taube = holub) by se snad někdo mohl domnívat, že se jedná o nevýrazného papouška. Opak je však pravdou. Kontrast smaragdového a šedého zbarvení s červeným zobákem je úchvatný a působí velmi elegantně.
V našem zařízení začínají tito ptáci hnízdit od února do března, což odpovídá jejich přirozenému reprodukčnímu cyklu. V areálu výskytu (Západní Ghát, Indie) se rozmnožují od prosince do března. Obvykle snáší 3–4 vejce, výjimečně 5.
Stejně jako u ostatních alexandrů, je i u alexandrů holubích patrný sexuální dimorfismus. Ihned po vylétnutí mají mláďata růžový zobák a nevýrazné zbarvení. Po pár týdnech zobák zčerná u obou pohlaví. Ve věku jednoho roku se na něm u samců začnou objevovat první červené znaky, kolem očí a límce pozorujeme první zelená pírka. Ptáci pohlavně dospívají ve věku dvou let.
Alexandry holubí krmíme směsí semen Australian Parrot Loro Parque Mix a mixem ovoce a zeleniny. Během chovné sezóny je krmná dávka obohacená o vařená semena. Také přidáváme vitamínový a minerální přípravek. Ptákům svědčí prostorné voliéry, kde mají možnost proletu. Minimální doporučená délka jsou 3 m, v ideálním případě 5 m.
Tento druh je považován za vzácného chovance. Máme tedy radost, že Loro Parque Fundación odchovává alexandry holubí pravidelně již více jak 20 let. Tím také velkou měrou přispívá k jejich udržení v zajetí. Obzvláště v minulosti byla období, kdy tento pták z voliér prakticky vymizel a původní genofond byl tak zredukován na minimum. V tomto roce se nám podařilo docílit odchovu devíti mláďat.