e-shop časopis články online inzerce

AKTUALITY Z LORO PARQUE – chov papoušků rodu Eclectus

Autor: Lubomír Tomiška

Publikováno: 31.03.2020

      

 

První, co každého zaujme na papoušcích rodu Eclectus, je výrazný sexuální dimorfismus. Rozdíl ve zbarvení samce a samice dokonce zmátl i první evropské ornitology, kteří je na začátku 18. století popsali jako dva samostatné druhy. Až v roce 1837 zjistili, že se ve skutečnosti jedná o stejný druh.

U eklektusů jsou samice dominantním pohlavím a mohou být náročné na výběr partnera. Ve volné přírodě tvoří skupinky s více samci, kteří je střídavě páří a krmí. Z toho důvodu někteří chovatelé praktikují chov v triu s jednou samicí a dvěma samci tak, aby si mohla samice snáze vybrat svého partnera. V Loro Parque Fundación praktikujeme chov po párech v závěsných voliérách a také skupinový chov ve velké průchozí voliéře. V obou případech přitom dosahujeme uspokojivých výsledků. Harmonizace mezi oběma partnery se pozná brzy potom, co je dáme dohromady. Pokud je pár kompatibilní, zpravidla brzy zahnízdí. Pokud je samice vůči samci dlouhodobě útočná, je lepší vyměnit partnera.


Eklektusové nepatří mezi příliš aktivní papoušky, a proto jsou náchylní k obezitě. Ta má pak negativní vliv na oplozenost vajec. Z tohoto důvodu pečlivě hlídáme množství krmné dávky. U párů s neoplozenými snůškami pak provádíme investigativní endoskopii, při které sledujeme množství tukové tkáně v okolí gonád a kloaky.

Ve volné přírodě hnízdí eklektusové sezónně od března do září. Zbytek roku je pro rozmnožování nepříznivý kvůli vydatným dešťům, které mohou vytopit hnízdní dutiny. V zajetí tito ptáci zahnízdí kdykoliv během roku. Po vyvedení mláďat obvykle začnou s novou snůškou. V našem zařízení se snažíme ptáky nevysilovat. Na konci léta proto odebíráme budky a dopřejeme jim zasloužený odpočinek.


Loro Parque Fundación se může pyšnit jednou s nejucelenějších kolekcí eklektusů na světě. Celkem je chováme v šesti poddruzích. Některé z nich jsou snadné k rozeznání, velmi často jsou však rozdíly (obzvlášť mezi samci) nepatrné. Pro udržení čistoty původních linií je proto alfou a omegou vedení záznamů o původu jedinců. To nám umožňuje naše databáze, kam pečlivě zaznamenáváme data o každém exempláři. Díky tomuto nástroji a odborným znalostem našeho týmu držíme jednotlivé poddruhy papoušků v čistých formách.Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď je...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on