Autor: Lubomír Tomiška
Charmozín papuánský (Charmosyna papou) patří mezi druhy, které se v chovném centru Loro Parque Fundación pravidelně odchovávají. Stejně jako ostatní loriové začíná hnízdit právě v těchto týdnech. Momentálně máme několik párů, které zahřívají své snůšky.
Tento druh chováme ve dvou formách – červené a melanistické (černé). Nejedná se přitom o mutace, ale dvě přirozené formy, které najdeme také ve volné přírodě, konkrétně na Nové Guiney. Předpokládá se, že černá forma se vyskytuje ve vyšších nadmořských výškach (až do 3000 m n.m.) a vznikla jako adaptace na silnou intenzitu UV záření.
K tomuto druhu se váží hned dvě další zajímavosti, které nejsou u loriů příliš obvyklé. Existuje u nich sexuální dimorfismus, u červené formy mají samičky na rozdíl od samců žlutý kostřec, u černé formy mají samci kostřec červený. Zajímavé je také to, že v inkubaci vajec se rodiče střídají.
V našem zařízení charmozíni papuánští obývají závěsné voliéry o rozměrech 3 x 1 x 1 m (délka, šířka, výška). Ptáky krmíme třikrát denně: poprvé v 8:00, kdy dostávají tekutý nektar a ovoce nakrájené na malé kousky; ve 14:00 dáváme znovu tekutý nektar; a v 16:00 pak větší kousky ovoce. Mezi velmi oblíbené patří hroznové víno.
Naše páry hnízdí v budkách ve tvaru L a zpravidla snáší dvě vejce. V případech, kdy se rodiče nejsou schopni postarat o svá mláďata, je možné podložit jejich vejce pod jiné druhy loriů. V loňském roce jsme takto odchovali mládě pod párem loriů mošusových (Glossopsitta concinna).