e-shop časopis články online inzerce

A zase ta pampeliška ...

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, pixabay

Publikováno: 22.03.2021

Příroda nás na pár dní zbrzdila v naší radosti přinášet papouškům první zelené krmení v tomto roce. I přes to však všichni v trávníku vyhlížíme první listy a následně květy pampelišek.

         

Než se rozzáří trávníky a louky jejich květy, vykoukne na nás kopřiva, ptačinec nebo první sedmikrásky i první jahodové lístky...

I tyto bylinky jsou vítaným doplňkem stravy našich papoušků.

Kopřiva je léčivá celá – od oddenku až po květy, jediná její část nepřijde nazmar. Účinné látky obsahuje oddenek, stonek, listy i květy a jedná se například o vitamín C, vitamín B2, provitamín A (beta-karoten), sacharidy, glukoniny, aminokyseliny, železo, vápník, hořčík, mangan, kyselinu křemičitou, mravenčí, šťavelovou, octovou a pantenovou, antioxidační barviva (karotenoidy, chlorofyl a flavonoidy), třísloviny a další látky.

 

Ptačinec je hojně vyskytující se plevel na zahradách, ale nemusíme ho tak vnímat… Obsahuje totiž celou řadu vitamínů a látek, které pozitivně ovlivňují činnost metabolismu. Ptačinec pomáhá ledvinám, lymfatickému a dýchacímu systému.

 

Sedmikráska -  mnoho potenciálních zdravotních výhod sedmikrásky se projevuje díky rozmanitosti chemických sloučenin, které rostlina obsahuje. Jsou to:

Flavonoidy: Mají vynikající antioxidační vlastnosti a také schopnost redukovat zánět.

Antokyany: Mají vynikající antioxidační vlastnosti. Jsou přítomny v mnoha červených a fialově zbarvených superpotravinách, jako jsou borůvky, brusinky a bobule maqui.

Polyfenoly: Mají také vynikající antioxidační vlastnosti a pomáhají tělu vstřebávat živiny efektivněji.

Sedmikrásky také obsahují triterpeny a saponiny.

 

Vedle tohoto zeleného krmení bude hrát pampeliška jistě prim. A to celá její rostlina, kterou papoušci s radostí přijímají. Kořen, listy a květ.

Účinné látky obsahuje v případě pampelišky především kořen, který je prostoupen známou mléčnou lepivou tekutinou (latex). Kromě toho, že zanechává tmavé skvrny na kůži, najdeme v jeho složení hořčiny (např. lactopycrin, taraxacin a taraxasterin), třísloviny, fytonocidy, inulin, cholin, steroly, pryskyřici, silice, bílkoviny a minerální látky (měď, mangan a draslík). Jejich chuť je mírně nahořklá a zcela bez zápachu.

 Listy obsahují vitamín A, B, C, D a betakaroten a minerály (křemík, draslík a vápník).

Z květů využijí naši opeřenci s chutí pyl.

 

Proč se doporučuje ?

    - podporuje normální funkce močové soustavy

    - přispívá k normálnímu trávení a činnosti žaludku a jater

    - působí jako prebiotikum

    -  patří mezi přírodní antioxidanty

    - účinně pomáhá při detoxikaci (vylučování toxických látek)

 

A jak pampelišku papouškům podávat?

 

Listy, květy, kořen, nebo celou rostlinu můžeme dát do závěsných košíčků na voliéře nebo hodit na pletivový strop. Papoušci si nejen pochutnají, ale ještě se při získávání potravy skvěle zabaví.

Další možností je bylinky nakrájet a přidat do směsi ovoce a zeleniny, nebo do vaječné míchanice hnízdícím papouškům.

 

Pampeliška je dostupná v podstatě od jara do zimy. Na zimní měsíce ji lze uchovat sušením. Nikdy ne na prudkém slunci. Pomocnicí bude sušička. Sušenou bylinku pak můžeme použít na posypání krmiva – ovoce a zeleniny, namočeného piškotu apod. Loriům, kteří se živí tekutou stravou, přimícháváme sušenou bylinku do nektaru.

 

Při sběru a zpracování nezapomeňte pampelišku přidat do stravy i sobě. Existují různé způsoby a mnoho receptů. Blíží se Velikonoce a jistě by neměla chybět ve velikonoční nádivce .

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on