e-shop časopis články online inzerce

A nezapomeňte na jitrocel ...

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 31.10.2022

Zelené krmení by nemělo chybět v žádné stravě doma chovaného papouška. Stále máme jarní období a právě to je čas, kdy můžete svému papouškovi dopřát stravu bohatou na vitaminy, minerály a další prospěšné látky. Kromě toho se papouškům postaráme také o zábavu.

 

Jitrocel větší a kopinatý

Jsou to u nás nejčastěji rostoucí druhy jitrocele a najdeme je téměř všude. Jitrocel větší má kulaté listy, jitrocel kopinatý dlouhé štíhlé listy.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je přibližně 7 – 30 cm vysoká bylina s krátkým a zpravidla větveným oddenkem. Listy jsou uspořádány většinou do několika přízemních růžic, jsou vystoupavé až vzpřímené, zřídka až 40 cm dlouhé a asi 0,5 – 3 cm široké, jednoduché, na bázi se zužují v řapík. Čepel je na vrcholu špičatá a zubatá. Listem prochází 3 – 5 souběžně uspořádaných žil. Žíly jsou více viditelné ze spodní strany listu. Z růžice vyrůstají i podélně pětihranné stvoly, které jsou většinou přímé až obloukovitě prohnuté. Stvoly jsou typicky delší než listy. Zakončené jsou kulovitými až válcovitými klasy o délce 1 – 3 cm. Za plodu se klas prodlužuje, někdy až na 12 cm.

 

 

 

Jitrocel větší (Plantago major) je planě rostoucí léčivá bylinka, má širší okrouhlé listy, nejsou tak dlouhé jako u jitrocele kopinatého a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda, dorůstá výšky až 30 cm.

Oba druhy jsou vhodné pro další zpracování. Ideální období pro jejich sběr je od června do srpna, tedy ještě před obdobím kvetení, neboť v danou dobu obsahují nejvíce léčivých látek.

 

 

Papoušci konzumují listy, ale menší druhy papoušků a exoti si rádi pochutnávají na semínkách rostlinek.

 

Rostlina obsahuje slizové látky i některé kyseliny, enzymy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, vitamín C, rostlinná antibiotika.  Slizovité látky pomáhají mimo jiné i ke správné činnosti trávícího ústrojí.  Pomáhá udržet ve střevech a trávicím traktu potřebnou rovnováhu.

Většina výše uvedených látek je obsažena převážně v listech.

Jitrocel se i suší, ale pozor, ani při sběru, ani při sušení se nesmí mačkat, protože jinak by ztratil účinné látky. Během sušení (klidně i na slunci) se nepřetáčí.

 

 

 

Něco pro chovatele :

- Z jitrocele si můžete připravit čaj i kloktadlo. Čaj si uvařte, pokud jste nachlazení, máte angínu, chřipku, třeba i zápal plic či zánět horních cest dýchacích. Pomůže vám také v případě, že se o slovo přihlásí trávicí potíže. V neposlední řadě jitrocel pročistí krev, pomůže ledvinám a vylučovacímu ústrojí. Kloktadlo se pak doporučuje při zánětech dutiny ústní či dásní. Když vás začne bolet v krku, není nic jednoduššího a účinnějšího než kloktat jitrocel.

 

- Čerstvé zmačkané jitrocelové listy se přikládají na bodnutí hmyzem, otoky, na svědivá místa a na špatně se hojící rány.

- Listy se přidávají v menším množství do polévek a omáček nebo se obalují ve sladkém či slaném těstíčku a smaží.

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on