Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.02.2018

Spirulina - zdraví prospěšná sinice

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti. Spirulina platensis se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH, koncentrací uhličitanů a hydrogenuhličitanů v jižní Americe, Africe a v Asii, Spirulina maxima ve Střední Americe. Komerčně je pěstována hlavně v Japonsku.

Spirulina obsahuje prakticky všechny složky, které se nacházejí v ideálním celku: významný podíl bílkovin, vitamínů, minerálů, sacharidů, pigmentů, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin.

Bílkoviny

Spirulina obsahuje 55 - 70 % bílkovin, což jí řadí mezi potaviny nejbohatší na obsah bílkovin. Nejlepší zdroje rostlinných bílkovin nabízejí pouze polovinu tohoto množství. Z kvalitativního hlediska poskytuje Spirulina kompletní bílkoviny, neboť obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (47% obsahu bílkovin).

Vitamíny

Ve 100 g Spiruliny je obsaženo 212 mg betakarotenu; 3,5 mg vitamínu B1; 4 mg vitamínu B2; 350 ug vitamínu B12, 10 mg vitamínu E. Obsah beta karotenu je 30 x vyšší než v mrkvi. Spirulina je bohatým zdrojem vitamínu B12, který není obsažen v ovoci, zelenině, obilninách či luštěninách (jako hlavní zdroj tohoto vitamínu jsou považována syrová játra). Hlavní antioxidanty, vitamín E a betakaroten, jsou ve Spirulině obsaženy ve vysokém množství.

Minerály

Spirulina je bohatá na železo, hořčík, vápník a fosfor. Je vynikajícím zdrojem železa v chelátové formě, která je dobře vstřebatelná.

Údaje ve vědecké literatuře dokumentují lékařský přínos Spiruliny, konkrétně její vliv na zlepšení funkce imunitního systému. Ptáčata po vyklubání jsou chráněna před škodlivými zárodky protilátkami z vaječného žloutku. Tyto protilátky se však brzy vyčerpají kontaktem s patogeny ve vnějším prostředí a pokud si nedokáže jejich tělo rychle vytvořit protilátky samo, jsou náchylná k infekcím. 

Mnoho chovatelů papoušků uvádí vymizení problémů s chronickými infekcemi v chovu během tří týdnů podávání Spiruliny. V jednom případě chovatel žaků popisuje vymizení chronické pseudomonádové bakteriální infekce. Chovatelé exotických ptáků popisují zlepšení oplozenosti a líhnivosti vajec. Ptáci jsou méně nemocní nebo se rychleji uzdravují. Vyskytuje se méně problémů se škubáním peří a lepší zotavení z problémů s automutilací a sebepoškozováním. Zlepšení kvality a barvy opeření. Veterinární lékaři konstatují, že infekce reagují lépe na léčbu a zlepšuje se hojení ran. Spirulina nastartuje imunitní systém pro lepší obranu vůči nemocem a zvyšuje plodnost.

Spirulina nalézá široké uplatnění v chovech papoušků i drobných pěvců. Je dostupná ve formě prášku či tablet, v chovech se využívá Spirulina ve formě prášku, který se podává na ovoce, zeleninu či do vaječné míchanice. Spirulinu lze také přidávat do směsí k ručnímu odchovu mláďat. Doporučené množství je 1 % denní dávky (10 g na 1 kg potravy). Vzhledem k vysokému obsahu železa se nedoporučuje podávat plodožravým ptákům.

Pro více informací navštivte webové stránky www.zoo-trhon.cz

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU – 3. část
Zima neřekla ještě zdaleka své poslední slovo, ale my chovatelé už musíme myslet na novou chovatelskou sezónu. Před hnízděním je potřeba dát vše do pořádku, abychom papoušky nemuseli při hnízdění rušit. Kde vlastně začít a na co se připravit?
celý článek
17.01.2018
Milan Bartl
Papoušek a jeho první dny ve vašem chovu
Přišel den "D" a vy si domů vezete vytouženého papouška. Nastává ohromná radost, ale někdy také nejistota, zda je vše tak, jak má být. Jak tedy na to, abyste se vyvarovali problémů?
celý článek
26.02.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
BOROVICE a její možná využití
V zimě není mnoho možností, co čerstvého nabídnout našim opeřencům z vlastní zahrady. Je-li ale v blízkosti bezpečný zdroj větví či šišek z čeledi borovicových (Pinaceae), rod borovice (Pinus), můžeme papouškům velmi zajímavě zpestřit jejich jídelníček.
celý článek
31.12.2017
Dušan Barlík
Chov a odchov mníšků šedých
V přírodě je mníšek šedý (syn. papoušek mniší, mnich šedý) rozšířený na značném území − v jižní Bolívii, jihozápadní Brazílii, střední Argentině a Uruguay. Vytváří čtyři zeměpisné formy, Myiopsitta monachus monachus (brazilský), M. m. calita (argentinský), M. m. cotorra (paraguayský), M. m. luchsi (bolivijský)
celý článek