e-shop časopis články online inzerce

Právě okolo nás dozrávají plody hlohu, nabídněme je papouškům...

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 06.09.2021

 

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

 

Jde o keř či strom z čeledi růžovitých, který může dorůstat do výšky 7 či 8 metrů. Lemuje lesní cesty, pole, vídáme ho v blízkosti hospodářských stavení. Můžeme si ho vysadit i na zahradu. Listy jsou laločnaté, květy mají bílou či růžovou barvu a plodem jsou červené malvice. Hloh je také opatřen poměrně dlouhými a ostrými trny. 

Rostlina obsahuje flavonoidy (vitexinrhamnosid, kvercetin, hyperozid), triterpenové deriváty (kyselina ursolová, oleanová a krategová), aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), dále třísloviny, saponiny a anthokyanidy. V plodech jsou také karoteny, cukry, pektiny, vitamíny C a B.

 

Papouškům můžeme nabídnout na větvičce, ze které si budou kuličky obírat. Do košíčků na zelené nebo na pletivové části voliér. Samozřejmě můžeme podávat i samostatně kuličky hlohu do mističky.

 

Na zimní období můžeme hloh usušit v sušičce při teplotě do 45 stupňů nebo zamrazit.

 


 

Je nutné zamrazovat správně:

Uvádí se, že pokud správně zamrazíme čerstvé bobule ihned po sklizni, tak během několika měsíčního skladování se sníží obsah vitamínů C asi o 15 %. Nejdůležitější je při tom teplota zmrazování. Zmražením při -5°C se ztrácí téměř všechen vitamín C, při -10°C zůstane zachována asi polovina a mrazením při -30°C se jeho ztráty minimalizují. Při nízkých teplotách mrazení totiž vznikají krystalky ledu, které trhají stěny buněk. Když následně ovoce či zeleninu rozmrazujete, uniká buněčný obsah ven, dostává se do styku s kyslíkem a nastává rychlá oxidace vitamínu C vedoucí k jeho degradaci.

-          Obaly, v kterých se suroviny a potraviny do mrazu ukládají, by ideálně měly být uzavíratelné plastové boxy, případně silnější mikroténové nebo speciální polyetylénové mrazící sáčky. V obalech by po vložení potravin mělo být minimum vzduchu.

-          Je lépe zamrazovat po menších dávkách, ideální je ta, kterou po rozmražení ihned nabídneme papouškům.

-          Rozmražené krmivo nikdy znovu nezamrazujeme, tím bychom ho nutričně zcela znehodnotili.

-          Aby se jednotlivé plody k sobě nenalepily, můžeme je nechat nejprve rychle promrznout rozložené na tácku a po dvou hodinách sesypat do krabiček či sáčků. Výhodou je, že i zmrzlé plody lze pak odsypat v dávce, kterou potřebujeme a nebojovat pracně s oddělením požadovaného dílu.

-          Zamražené plody bychom měli spotřebovat do následující sklizně

-          Před podáváním je ideální plody nechat postupně rozmrazovat – nejdříve v lednici a pak při pokojové teplotě

 

Na sběr plodů můžeme vyrazit i s papoušky, se kterými chodíme ven. Určitě si to s námi užijí.

 

 

Zbudou-li nějaké plody na nás, je možné z nich vyrábět marmelády nebo sirupy.

 

Recept na džem z hlohu a rakytníku:

Na mírnějším ohni vařte 1 kg plodů hlohu, a to až do doby, než budou měkké. Následně prolisujte, vymačkejte šťávu z 1 kg plodů rakytníku a smíchejte. Přidejte  zhruba 1 kg cukru a opět na mírném ohni přiveďte k varu a čekejte, dokud směs nezrosolovatí.

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on