e-shop časopis články online inzerce

Papouškům chutná kokoška

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 21.06.2021

Trhali jste si jako děti kokošku a okusovali z ní semínka, která chutí možná trošku připomínala kedluben? Nabídněte rostlinu se semínky papouškům, jako vždy v přiměřeném množství, a uvidíte, jak si na nich pochutnají. Konzumují je totiž i ve volnosti, pokud jsou z oblastí, kde rostlina vyroste. Příkladem může být australský papoušek nádherný.

 

Lidově se bylině přezdívá srdíčko, penízek nebo babí kapsy. Ovšem oficiální název vyplynul z toho latinského, který lze přeložit jako brašna (taška) pastýře.

 

Kokoška pastuší tobolka je jednoletá až dvouletá bylinka z čeledi brukvovitých, která v některých případech může dorůst do výšky 50 cm. Lodyha je přímá, rostlina má přízemní listovou růžici a výše kopinaté listy. Květy jsou bílé a tvoří hrozen. Kokoška přitom může kvést po celý rok, ačkoli při studených zimách kvete „pouze“ od března do října. Plodem je šešule.

Jednotlivé části obsahují vitamíny (A, B, C, E a K), minerály (vápník, draslík atd.), ale také saponiny či třísloviny.

 

Rostlinku nabízíme ve směsi ostatních bylinek nebo samostatně do košíčků, na pletivo voliér či krájíme do směsi ovoce a zeleniny.

 

 

 

 

Pokud jsme si při práci kolem papoušků přivodili nějaký ten drobnější úraz, kokoška pomůže i nám.

Jak na to?

Obklad připravený z čerstvé natě kokošky

Pomůže proti pohmožděninám i při léčbě modřin a otoků. Natrhejte dvě hrsti čerstvé rostliny a ty spařte. Dělá se to velmi jednoduše. Vezměte cedník nebo větší síto a umístěte ho na hrnec, do kterého jste předtím nalili vodu. Poté přiveďte vodu k varu a pod pokličkou spařujte kokošku asi 10 minut. Poté ještě horkou nať zabalte do ručníku nebo silnější utěrky a přiložte na postižené místo.

Obklady lze opakovat podle potřeby několikrát denně.

Náš tip: pokud na přípravu obkladu z nějakého důvodu spěcháte, pak nať v sítku nebo v cedníku přelijte vroucí vodou. Proces spaření tak urychlíte asi o polovinu. Zejména při krvácivých stavech se tato rada může opravdu hodit.

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on