e-shop časopis články online inzerce

KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, 1. ČÁST – Kakadu není roztomilá hračka

Autor: Markéta Palátová

Foto: Petra Svárovská, Martina Jiroušková

Publikováno: 26.02.2021

Toužíte po velkém papouškovi? Láká vás mít doma kakadua? Pokud jste nikdy takového papouška neměli, můžete udělat jako začátečníci spoustu chyb. Pojďme se jich společně vyvarovat. Sama jsem si s prvním kakaduem zažila těžké období, kdy si cvakal brka, až nemohl létat. Jsou to chvíle, kdy nevíte, co dělat. A tak hledáte – v knížkách, na internetu. I já jsem pročetla spoustu knih a článků, diskutovala s chovateli u nás i ze zahraničí. To vše mi pomohlo problém vyřešit. Dovolte mi tedy podělit se s vámi o tyto zkušenosti v seriálu KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, který dnes začíná.

 

Papoušek kakadu je snem mnoha milovníků papoušků a stále více lidí si ho může dovolit, bavíme-li se o finanční stránce. Jsou však ještě další aspekty, které musíme vzít v potaz, než si kakadua pořídíme. Každý by si měl nejprve uvědomit, že si domů nepořizuje andulku, kterou zavře do krásné klece a bude mu brebentit na rameni. Papoušek kakadu je velmi inteligentní tvor, který má své potřeby a dá vám velmi důrazně najevo, když děláte něco špatně. Proto bychom měli pečlivě zvážit vlastní možnosti, a to nejen finanční, ale také časové apod. Kakadu není druh, který by si měl pořizovat úplný začátečník, je nutné mít již nějaké zkušenosti s méně náročnými druhy.

 

 

Kakadu sumbský (Cacatua citrinocristata)

Kakadu žlutolící sumbský (Cacatua sulphurea citrinocristata)

 

Základem úspěchu je „čtyřlístek štěstí“, jehož každý lístek hraje velmi důležitou roli na cestě ke spokojenosti papouška i majitele.

 

1.       Zdravé mládě

Pokud si vybíráme papouška kakadu, nesmíme naši volbu uspěchat. Jsou dva odlišné přístupy: buď si pořídíte mládě, nebo chcete pomoct staršímu papouškovi v nouzi. V prvním případě je zapotřebí vybrat vhodné mládě, které je odstavené (umí už samo žrát) a nejlépe vyrůstá ve společnosti jiných papoušků, což je základ pro jeho psychickou vyrovnanost. Ve druhém případě musíte být připraveni na to, že papoušek může mít za sebou nějaká traumata, že si prošel jednou, často i více domácnostmi, že „už má něco za sebou“.

 

2.       Vhodné podmínky

Výběrem papouška to nekončí, ale naopak začíná. Je potřeba si zjistit maximum informací o daném druhu a poskytnout mu vhodné podmínky. Jakou klec vybrat a z jakého materiálu?  Jak klec vybavit? Jaké hračky mohu papouškovi poskytnout, aby byly bezpečné? Mohu papouškovi dopřát dostatek prostoru k proletu? Kolik času jsem ochoten a schopen mu denně věnovat? To jsou důležité otázky, které by si měl každý včas zodpovědět.

 

 

 

3.       Vyvážená strava

Pořizujeme-li si papouška kakadu, je potřeba si zjistit, jak správně krmit. Správná výživa a vyvážená strava jsou důležité, protože mají vliv na fyzické zdraví papouška a ovlivňují tak i jeho psychiku. Správnou výživou se tak můžeme vyhnout nejen zdravotním komplikacím, ale také problémům s agresivitou nebo škubáním peří.

 

4.       Citlivý přístup

Je velmi důležité si uvědomit, že kakadu není roztomilá hračka. Kakadu je velmi inteligentní papoušek a potřebuje správný přístup, jinak se může změnit v běsnící monstrum, které určuje pravidla domácnosti. Pokud si pořídíte papouška kakadu, máte doma malé dítě, které nikdy nevyroste. Je to děcko se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi – je neuvěřitelně roztomilé, ale zároveň dost tvrdohlavé. Díky své inteligenci a roztomilosti si vás dokáže brzy „omotat kolem prstu“. Proto bychom mu měli už od mláděte nastavovat pravidla a vychovávat ho. To je jediný způsob, jak se vyhnout problémům, až bude papoušek dospělý.

 

Kakadu růžový (Eolophus roseicapilla)

 

Kakaduové jsou nádherní papoušci, jsou zcela výjimeční a zaslouží si veškerou péči, kterou jsme schopni jim poskytnout. Je třeba si však uvědomit důležitou věc: chceme-li být šťastní se svým kakaduem, musíme učinit šťastného jeho. Jedině pak nám naši péči vrátí. V následujících dílech svého seriálu vás postupně seznámím s konkrétními doporučeními a doposud získanými poznatky.

 

Těším se na vás v pátek 5.3. opět tady v článcích online na www.papousci.com!

Markéta Palátová

Papoušci mě provázejí s přestávkami od dětství - andulky, kakariki, korely, rosely atd. Před pár lety přišel první „velký“ papoušek – amazoňan modročelý, kterého mám dodnes. Největší láskou se však stal kakadu alba. S ním přišly radosti, ale i ...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on