Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.04.2018

Pavilon Austrálie v ZOO PARKU Vyškov

Text: Milan Bartl, Marta Bartlová
Foto: Milan Bartl, Marta Bartlová

Andulky vlnkované jsou nejčastěji chovanými papoušky v lidské péči a začínali jsme s nimi téměř všichni. V přírodě žijí v obrovských hejnech, hejna migrují za vodou i za potravou. Velkorysý prostor, který ve většině zoo a chovů nemají ani mnohem větší papoušci, poskytli andulkám v ZOO PARKU Vyškov. Vyrostl zde nový pavilon Austrálie světové úrovně a od srpna 2017 je přístupný veřejnosti. O otevření tohoto nového pavilonu jsme informovali v tištěném časopise Papoušci 6/2017.

 

Aktuální situaci po první zimě nám popsal zoolog ZOO PARKU Jiří Sekvenc: "Pavilon Austrálie obývá hejno andulek (350 jedinců), několik korel, které nám deponovali ze ZOO Jihlava a tři klokani rudokrcí. Letošní zima nebyla ve vyškovském regionu tuhá, proto některé teplejší dny trávily andulky ve venkovní volieře. Nejchladnější měsíce pak byly v zázemí v uzavřené části pavilonu a ven je chovatelé začali pouštět v březnu, jakmile se oteplilo. Je obdivuhodné, jak rychle se andulky naučily chodit z venkovní voliery jediným průletem do zázemí a že cestu nezapoměly ani po zimě, kdy byly pouze v zázemí pavilonu. Po prvním vypuštění si okamžitě vzpoměly, kam se mají vrátit za potravou a našly cestu zpět do zimoviště. Před měsícem, kolem 10. března, chovatelé umístili do zázemí papouškům na 200 budek ve dvou řadách. Andulky je okamžitě začaly navštěvovat a nyní jsou v nich sneseny již desítky vajec, na která samičky zasedly. Návštěvníci ZOO jsou z nové voliery nadšení. A to teprve bude podívaná, až budou ptačí rodiče krmit svá mláďátka."

Domestikovaná zvířata
ZOO PARK Vyškov se liší od ostatních českých zoologických zahrad. Nenajdete v něm exotická zvířata, ale chovají zde především zvířata domácí a domestikovaná. Z papoušků se nabízí jako nejvhodnější právě andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), která je považována za jediný domestikovaný druh papoušků. Andulky byly do Evropy dovezeny poprvé v roce 1840, do poloviny minulého století vzniklo v chovech víc než 25 základních mutací, a ty dál vytváří desítky dalších barevných variací. Z tohoto důvodu ve Vyškově uvidíte „barevné“ andulky, vyšlechtěné chovem v zajetí.

Velkorysý projekt
V nejstarší části zoologické zahrady, po likvidaci starých klecí a dnes již nevyhovujících voliér, vznikl nebývale velký prostor, který se nabízel na výstavbu nového chovatelského zařízení. Velkorysý projekt mohl vzniknout především díky velké podpoře Města Vyškov a Jihomoravského kraje. Vznikl tak opravdu unikátní pavilon v moderním pojetí, který navozuje atmosféru přírody australského kontinentu. Voliéra je zavěšena na nosných lepených modřínových sloupech, vynesených nad budovu zázemí. Místo klasického pletiva je pro lepší průhlednost použita speciální síť. Zázemí je z litého betonu a vytváří tak po jedné straně pavilonu skály, charakteristické pro australský biotop. Nechybí ani malý vodopád pro pití a koupání papoušků a ostatních zvířat pavilonu.

Největší hejno v českých zoologických zahradách
Obyvateli pavilonu se stali charakterističtí zástupci kontinentu Austrálie, čtyři sta papoušků vlnkovaných – andulek. Jde o domestikované jedince různých barevných variací, pořízených z českých chovů a rezerv ostatních zoologických zahrad ČR. Je velmi úchvatné pozorovat početné skupiny andulek, jak se po voliéře přemisťují, společně navštěvují krmítka s potravou a nakonec se spokojeně hašteří v korunách stromů. Po travnatém porostu běhají tři klokani rudokrcí, zapůjčení ze zlínské zoo. V oddělené části jsou po párech umístěni kakaduové růžoví, papoušci nádherní a papoušci kouřoví, tedy jedni z nejběžněji chovaných středních a velkých australských papoušků v lidské péči.

Vizí všech nových projektů zoo je, aby návštěvníci měli co nejužší kontakt se zvířaty. Voliéra je průchozí v délce přes třicet metrů, vchod i východ je zabezpečen tak, aby zvířata neunikla ven. Šestimetrová výška voliéry dává papouškům pocit bezpečí a možnost odletu do bezpečné vzdálenosti. Současně umožňuje návštěvníkům dobře papoušky pozorovat, jak se chovají v hejnu, jak přelétají za vodou a za potravou. Nejlépe se pozorují ráno, kdy je v zoo klid a ticho a papoušci přilétají na krmítka za potravou.

Nenechte si ujít
Nenechte si ujít prohlídku nového pavilonu Austrálie v ZOO PARKU Vyškov. A vezměte s sebou i vaše děti nebo vnuky. V místním DINOPARKU, který nabídne dětem tolik oblíbené pohyblivé makety dinosaurů, již začala sezona a letošní rok je i v DINOPARKU Sezónou mláďat. V ZOO PARKU můžete pozorovat třeba domácí ptactvo na Babiččině dvorečku a hlavně papoušky vlnkované v největším hejnu našich zoo. Popřejme ZOO PARKU, aby se odchovy dařily a hejno andulek bylo po letošní sezoně několikanásobně větší.

Web zoo: www.zoo-vyskov.cz

 


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO Začátek chovatelské sezony 5. část
V posledních dnech se oteplilo a krásné slunečné počasí láká ven nejen nás, ale samozřejmě i papoušky. Po dlouhých zimních dnech se vyhřívají na sluníčku. Jaro je konečně tady.
celý článek
31.12.2017
Alena Winnerová
Navštivte ZOO Krakow
Zoologická zahrada Krakow (Mieiski Park I Obrod Zoologiczny) byla otevřena pro veřejnost v roce 1929 a v té době zaujímala pouhé 4 hektary, které obývalo 111 zvířat, zastoupených 37 druhy. Dnes, když se zoo rozrostla na 17 hektarů, je..
celý článek
01.01.2018
Dr. Juan F. Masello a Dr.…
Papoušci patagonští v El Cóndor, Patagonie, Argentina
Papoušci se v několika posledních desetiletích stali nejohroženějším řádem ptáků na světě. Je známé, že 26 % z 350 druhů papoušků je ohroženo celosvětovým vyhynutím a dalších 11 % je již téměř ohroženo. Jejich situace je ještě horší při posuzování samotných latinskoamerických a karibských druhů: 31 % druhů papoušků je vážně ohroženo celosvětovým vyhynutím.
celý článek
15.03.2018
Jan Komínek
DOROTKA – Ara ararauna
Svou první aru Dorotku jsem si pořídil v roce 2014. Původní majitelé ji chovali jako domácího mazlíčka. Ze zdravotních důvodů ji však přibližně v roce jejího života museli nabídnout k prodeji. Hned druhý den od podání inzerátu jsem si pro ni jel.
celý článek