Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
16.05.2018

Papoušek červenokřídlý jako domácí mazlíček?

Text: Lucie Macánová
Foto: autorka

Australské papoušky, kam patří i papoušek červenokřídlý (Aprosmictus erythropterus), obecně nelze doporučit pro chov v bytových podmínkách ani na ochočení. Mezi hlavní překážky patří jejich velká potřeba proletu, většinou i plachost a obtížnější ochočitelnost. V neposlední řadě mají červenokřídlí malé nebo vůbec žádné nadání k opakování slov. Zdá se ale, že výjimkou potvrzující pravidlo je náš papoušek Polie.

K Poláškovi jsem před třemi lety přišla zcela náhodou u našeho známého, který chová papoušky. Při jedné z našich návštěv se zmínil, že musel ručně dokrmit mláďata papoušků královských a červenokřídlých. Velice mě to zaujalo, protože červenokřídlí se mi vždy moc líbili, vlastně od té doby, kdy jsem je poprvé spatřila na vlastní oči. Ručně dokrmovaná mláďata jsou přítulná a to Polie opravdu byl. Trvalo mi další dva měsíce, než jsem přesvědčila přítele, abychom si Poláška vzali. Když jsme si pro něj konečně přijeli, byl již vypuštěný ve voliéře s ostatními mláďaty a díky tomu do jisté míry ztratil svou původní krotkost.


Po návratu domů jsem ho vpustila do připravené klece, kde se mu ovšem v porovnání s jeho předešlým bydlením v prostorné voliéře moc nelíbilo. Chvíli jsem ho tak nechala, aby se zklidnil, to se však nestalo. Jediné, co mě napadlo, bylo vypustit ho v jednom z menších pokojů. Jaké však bylo mé překvapení, když papoušek jedinkrát zakroužil po místnosti a posadil se na křeslo přede mnou. Zkusila jsem k němu opatrně natáhnout ruku a podebrat ho – podařilo se. Celý den jsem se mu pak věnovala a uplácela ho semínky slunečnice, na která jsem ho pak dostala i zpět do klece.
Dnes jsou Poliemu už tři roky. Do klece si zalézá sám, jakmile se večer setmí. Přes den je většinou volně puštěný v místnosti o rozměrech 8 × 5 metrů nebo je na zahradě v kleci, kde se vyhřívá na sluníčku. Tady také rychle pochytil pískaní, kterým přivoláváme psy, nebo často opakované Pepíku. Dalším vzorem mu byl zpěv vlaštovek a rozel, které také chováme. Byla jsem přesvědčená, že jeho schopnost napodobování skončí u zvuků, a víc jsem neočekávala. Věděla jsem, že tito papoušci nejsou žádní řečníci. Zhruba po půl roce ale Polášek začal opakovat své jméno. Teď už říká Polie, Polášku, Pepiku, Pepičku, Na, Pojď, Ahoj, Čau – a někdy to i kombinuje. Nejraději povídá ráno, nebo když je se mnou o samotě.
Myslím, že má raději mě než přítele, protože s ním trávím více času. Moji mamku má také v oblibě – snad proto, že se ho bojí a on z toho má škodolibou radost. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč na ni dělá nálety, a to třeba i když kolem něj mamka jenom projde. Když k nám přijde návštěva, je ve svém živlu. To hned musí zjistit, jestli nemají náhodou nějaký řetízek nebo náušnici, se kterou by si mohl hrát.

  

Co se týče jídla, není moc vybíravý. Zbaští všechno, co dostane. Ke krmení mu předkládám klasickou směs pro střední papoušky, různé ovoce a zeleninu. Nejraději má banán, který mi většinou uždibuje přímo od pusy a nedej bože, kdybych mu nedala – to by pěkně spustil!
Když se zlobí, vypadá moc legračně – celý se natáhne a otvírá zobák, jako kdyby chtěl klovnout, a křičí u toho. Nikdy však nikoho neštípnul.
Můžu říci, že miluje vodu v jakékoliv podobě – jak v misce, tak i na zahradě, když ho kropím hadicí. Také si do vody rád namáčí piškoty.

Papoušek červenokřídlý se považuje za letce. Ten náš udělá tři okruhy po místnosti a pak mi stejně sedne na rameno, odkud se nehne. Jemně mi probírá vlasy a cvrliká do ucha. Hlazení, drbání nebo přílišné důvěrnosti rád nemá, na ruku ale chodí normálně. Tento druh je vhodný pro ty, kdo chtějí papouška jako společníka, ne klauna, a mají dostatek času se mu věnovat. I přes všechnu péči nikdy nebude takový mazel jako pyrurové, amazoňani, senegalci a podobní papoušci. Mě červenokřídlý uchvátil svým zbarvením a osobitostí, nic neničí a dokáže být velice milý.

 

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 6/2009

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.12.2017
Václav Jiroušek
Mutace papouška červenokřídlého a jeho chov
Poslední roky jsem se zaměřil na mutace papoušků červenokřídlých, a to poté, co jsem si dovezl v roce 2000 první skořicový pár. V následujících letech přibyla mutace žlutá a šedozelená, jejichž kombinace mě zaměstnávají již více než deset let. Rád bych ve svých voliérách co nejdříve viděl létat vlastní odchov...
celý článek
08.01.2018
Lars Lepperhoff
Poddruhy ary červenoramenného
Ara červenoramenný patří mezi nádherné a elegantní druhy papoušků. Měří 30 až 31 cm a jeho hmotnost se pohybuje mezi 129 a 169 gramy. Samice sedí na vejcích 23 dní a opouští budku po cca 60 dnech.
celý článek
25.01.2018
Alena Winnerová
Obohacení životního prostoru ve voliéře je pro papoušky je stimulující
Bezpochyby je nutné, aby chovatelé dbali na obohacení životního prostoru papoušků. Do voliér v Loro Parque a v chovatelském centru La Vera umísťují nejrůznější předměty, které to splňují.
celý článek
08.02.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Spirulina - zdraví prospěšná sinice
Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti.
celý článek