Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.05.2018

Dva ptáci jsou vždy pár

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. K určení pohlaví je pak nutné využít metod molekulární biologie (mezi chovateli známo jako PCR) nebo endoskopické vyšetření. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.

Majitel samečka aratingy zlatého se na kliniku dostavil z důvodu snížené chuti k jídlu a snížené aktivitě. Při klinickém a následném rentgenologickém vyšetření bylo potvrzeno, že se jedná o případ zadržené snášky. K podivu majitele se tedy nejednalo o samečka, ale o samičku. Samičce byla do svalu aplikována injekce vápníku a do kloaky prostaglandiny pro uvolnění svěrače vejcovodu. Byla propuštěna do domácího ošetření, kde došlo ke snesení vejce.

Jelikož nebylo pohlaví nikdy určeno a majitel si myslel, že vlastní pár, bylo mu doporučeno odebrat peří na PCR vyšetření od druhého jedince. Překvapením bylo, když majitel z výsledku vyšetření zjistil, že má doma 2 samičky.

Pokud spolu papoušci v páru harmonizují, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o samce a samici. Vzájemně se krmit, probírat si peří nebo se pářit mezi sebou mohou dva samci nebo dvě samice. U dvou samic můžeme navíc mít v budce vejce, v tomto případě vždy neoplozená. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

21.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat Vašeho papouška pro freeflight …
Denně mi přichází elektronickou poštou tři čtyři emaily, v nichž mě majitelé papoušků žádají o rady, jak trénovat papouška - mazlíčka pro FF (volný let, freeflight). Freeflight však není o tom naučit papouška přiletět na ruku na zavolání.
celý článek
25.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – krmivo jako společná aktivita páru
Některé druhy ovoce mohou sloužit jako obohacení prostoru voliéry, papoušky tak zabavit a potažmo je i sblížit. Hodí se například datle nebo i obyčejné papriky.
celý článek
12.04.2018
Tereza Smetanová
Banánový koláč s rozinkami pro papoušky
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek
23.02.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE
Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación zdraví čtenáře PAPOUŠKŮ ONLINE. Každý pátek vám na těchto webových stránkách budeme přinášet aktuality z Loro Parque.
celý článek