Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.02.2018

Chovu loriů se není třeba bát

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Loriové jsou samostatnou čeledí papoušků a zahrnují řadu rodů a v nich různých druhů a poddruhů, různých velikostí, barev a v různých cenových relacích. Můžeme se pohybovat od několika tisíc až po statisícové částky, podle vzácnosti, dostupnosti a ohroženosti daného druhu.

 

 

Jsou to papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků (viz foto.) Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Kromě toho jsou svou povahou velice přátelští, nebojácní, rádi se předvádění a celý den si hrají. Ve voliéře se stále něco děje. Před návštěvníky se neutečou schovat, ale naopak, vylétnou a své kousky budou předvádět. Této vrozené nebojácné povahy je využíváno také v zoologických zahradách a parcích, kde jsou loriové umísťování do velkých průchozích voliér, kde je mohou návštěvníci pozorovat buď na krmítku z několika centimetrů nebo dokonce nabízet v kelímcích nektar a papoušci jim přiletí až na ruku. Velice rádi a denně se koupou.

 

Zde se dostáváme k jejich potravní specializaci. Na rozdíl od ostatních papoušků, kteří se živí zrním, je hlavní složkou potravy nektar.  K jeho příjmu mají přizpůsoben hlavně jazyk. Ten je pokryt papilami. Jazyk je zakončen štětičkami, pomocí kterých vylizují nektar z květů. Součástí stravy je pak ovoce, zelené krmení, větve s pupeny a květy. Milují travní semínka, která si vyzobávají z klásků.

Pocházejí z oblasti Austrálie a Oceánie. To znamená, že je nelze chovat v zimě venku, ale v ubikacích se zimovištěm, kde je nutné v zimě přitápět na teplotu 15-20 stupňů. Záleží to opět na velikosti a druhu loriho. Pro jejich chov je důležitý teplotní komfort.

 

 

S jejich potravní specializací souvisí také vyměšování. Jejich trus je řídký. Tomu je potřeba přizpůsobit i chovatelské zařízení, které musí být dobře a pravidelně omyvatelné. Dostupnější druhy loriů -  převážně rod Trichoglossus – mnohobarvý, si poslední dobou lidé pořizují i jako domácí mazlíčky. Je to jistě pro jejich již zmiňovanou povahu a atraktivní barvy. V bytě doporučuji papouškovi připravit voliéru bednového typu s dobře omyvatelnými stěnami a před voliérou počítat s určitým prostorem, který může papoušek znečistit vystříknutím trusu. Při jeho puštění z voliéry pak následuje to, co znají všichni chovatelé papoušků společníků, svých kamarádů. Dekoračním předmětem v bytě je kbelík s mopem a vysavač. Je nutné si vybrat. Život ve sterilním prostředí nebo plnohodnotný radostný život se zvířetem, v tomto případě papouškem. To by si měl člověk předem ujasnit. A mít na zvíře dostatek času. Jeho pořízením přebíráte zodpovědnost za jeho radostný a plnohodnotný život.

 

 

 

Potravní specializace loriů není třeba se obávat. V současné době existuje na trhu celá řada instantního krmení, které se pouze míchá s vodou, přidává se ještě med a podává. K tomu se denně přidávají výše zmiňované druhy potravy.

Loriové musí mít po celý rok v ubikaci umístěnu budku, protože v ní nejen hnízdí, ale i nocují.

Ve stručnosti jsem popsala, že chovu loriů se není opravdu třeba bát. Pokud by měl někdo zájem se dozvědět více informací, může mě klidně kontaktovat, ráda s vámi proberu vše, co by vás zajímalo.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.04.2018
Luciano Luzzatto
Chov papoušků vějířových v Jihoafrické republice
Důležitou informací, o kterou bych se s vámi chtěl podělit, je, že jednou nebo dvakrát za měsíc přidávám papouškům vějířovým do krmiva sůl. Neptejte se mne proč, je to zkrátka proto, že i my potřebujeme sůl, tak proč by ji nepotřebovala zvířata?
celý článek
30.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Eklektus různobarvý tanimbarský
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) je velmi zajímavý druh papouška, protože rozlišujeme více než deset různých poddruhů. Jedním z nejvzácněji chovaných je eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Svým původem spadá do oblasti
celý článek
23.02.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE
Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación zdraví čtenáře PAPOUŠKŮ ONLINE. Každý pátek vám na těchto webových stránkách budeme přinášet aktuality z Loro Parque.
celý článek
28.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat vašeho papouška pro freeflight … 2.díl
Pokračování rozhovoru s Hillary Hankey, majitelkou Learning Parrots a spoluzakladatelkou Avian Behavior International. Tentokrát se budeme mimo jiné věnovat nejčastějším otázkám majitelů papoušků, souvisejících s tréninkem.
celý článek