Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.02.2018

Chovu loriů se není třeba bát

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Loriové jsou samostatnou čeledí papoušků a zahrnují řadu rodů a v nich různých druhů a poddruhů, různých velikostí, barev a v různých cenových relacích. Můžeme se pohybovat od několika tisíc až po statisícové částky, podle vzácnosti, dostupnosti a ohroženosti daného druhu.

 

 

Jsou to papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků (viz foto.) Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Kromě toho jsou svou povahou velice přátelští, nebojácní, rádi se předvádění a celý den si hrají. Ve voliéře se stále něco děje. Před návštěvníky se neutečou schovat, ale naopak, vylétnou a své kousky budou předvádět. Této vrozené nebojácné povahy je využíváno také v zoologických zahradách a parcích, kde jsou loriové umísťování do velkých průchozích voliér, kde je mohou návštěvníci pozorovat buď na krmítku z několika centimetrů nebo dokonce nabízet v kelímcích nektar a papoušci jim přiletí až na ruku. Velice rádi a denně se koupou.

 

Zde se dostáváme k jejich potravní specializaci. Na rozdíl od ostatních papoušků, kteří se živí zrním, je hlavní složkou potravy nektar.  K jeho příjmu mají přizpůsoben hlavně jazyk. Ten je pokryt papilami. Jazyk je zakončen štětičkami, pomocí kterých vylizují nektar z květů. Součástí stravy je pak ovoce, zelené krmení, větve s pupeny a květy. Milují travní semínka, která si vyzobávají z klásků.

Pocházejí z oblasti Austrálie a Oceánie. To znamená, že je nelze chovat v zimě venku, ale v ubikacích se zimovištěm, kde je nutné v zimě přitápět na teplotu 15-20 stupňů. Záleží to opět na velikosti a druhu loriho. Pro jejich chov je důležitý teplotní komfort.

 

 

S jejich potravní specializací souvisí také vyměšování. Jejich trus je řídký. Tomu je potřeba přizpůsobit i chovatelské zařízení, které musí být dobře a pravidelně omyvatelné. Dostupnější druhy loriů -  převážně rod Trichoglossus – mnohobarvý, si poslední dobou lidé pořizují i jako domácí mazlíčky. Je to jistě pro jejich již zmiňovanou povahu a atraktivní barvy. V bytě doporučuji papouškovi připravit voliéru bednového typu s dobře omyvatelnými stěnami a před voliérou počítat s určitým prostorem, který může papoušek znečistit vystříknutím trusu. Při jeho puštění z voliéry pak následuje to, co znají všichni chovatelé papoušků společníků, svých kamarádů. Dekoračním předmětem v bytě je kbelík s mopem a vysavač. Je nutné si vybrat. Život ve sterilním prostředí nebo plnohodnotný radostný život se zvířetem, v tomto případě papouškem. To by si měl člověk předem ujasnit. A mít na zvíře dostatek času. Jeho pořízením přebíráte zodpovědnost za jeho radostný a plnohodnotný život.

 

 

 

Potravní specializace loriů není třeba se obávat. V současné době existuje na trhu celá řada instantního krmení, které se pouze míchá s vodou, přidává se ještě med a podává. K tomu se denně přidávají výše zmiňované druhy potravy.

Loriové musí mít po celý rok v ubikaci umístěnu budku, protože v ní nejen hnízdí, ale i nocují.

Ve stručnosti jsem popsala, že chovu loriů se není opravdu třeba bát. Pokud by měl někdo zájem se dozvědět více informací, může mě klidně kontaktovat, ráda s vámi proberu vše, co by vás zajímalo.

 

Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků