Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
03.01.2018

Chovatelův rok – ZIMA 1. část

Text: Milan Bartl
Foto: Marta Bartlová, Milan Bartl

Začal nový rok a chovy papoušků a exotického ptactva ve střední Evropě jsou zazimovány. My chovatelé bilancujeme, jaký byl loňský chovatelský rok a co letos chceme udělat jinak, abychom uspěli. Pro větší část druhů papoušků je středoevropské zimní období obdobím klidu a pozvolných příprav na novou chovatelskou sezónu. Naši opeřenci by si měli odpočinout, zregenerovat se a nabrat nové síly pro nadcházející sezónu. Některé druhy se na hnízdění začínají připravovat (např. někteří kakaduové, alexandři). Pro další druhy je naopak v zimě chovná sezona v plném proudu (žakové, afričtí papoušci), ale o tom až někdy příště.

 

Pro papoušky, kteří hnízdí na jaře, nebo v létě je zima obdobím odpočinku. Po skončení chovné sezony by měl „běžet“ organismus papouška v mírném útlumu, bez zbytečné zátěže. Tomu by měla odpovídat odlehčenější strava, která kopíruje období v přírodě, kdy je k dispozici méně potravy. Pokud pár odchoval mláďata, pak už by měla být touto dobou samostatná a od rodičovského páru odstavená. Pokud je chovný jedinec zdravý, po skončení chovné sezony by měl být přepeřený. Jeho hormony jsou v útlumu a organismus se regeneruje před další sezonou. Nemělo by tedy probíhat nic, co zatěžuje organismus papouška a nutí ho k zbytečnému výdeji energie. Pokud je něco jinak, projeví se to nejen na kondici jedince, ale hlavně v tom, že další chovatelská sezona nebude probíhat standardně.

Lze říci, že biorytmus papoušků je ovlivněn tím, z kterého kontinentu a nadmořské výšky ten který druh pochází. Do velké míry však může chovatel načasování chovatelské sezony ovlivnit způsobem zimování, světelným a topným režimem a v neposlední řadě výživou. I když chovatelé poskytnou obdobné podmínky, nástup a průběh chovatelské sezony u stejného druhu ve dvou chovech liší často i o více než +/- jeden měsíc. Nikdy nemůžou být v tomhle dva chovy v ČR stejné. Výrazně totiž záleží na lokalitě a s ní souvisejícím počasím a teplotách v okolí konkrétního chovu.

Jedno je pro všechny druhy papoušků společné – základem zdraví, dobré kondice a úspěšného hnízdění je přezimování v podmínkách (teplota, výživa) vhodných pro konkrétní druh. Vhodné podmínky ale neznamenají stejné podmínky. Zatímco pro žaka hnízdícího v zimě je teplota prostředí nad 15 stupňů vyhovující, pro kakadua je tato teplota pro přezimování v období naší zimy vysoká, papoušek rozpeří a je po chovatelské sezoně. A tak by se dalo pokračovat.

Chov ve voliérách v ubikaci s možností vytápění

Aby papoušci dobře přezimovali, je v našich podmínkách nejpraktičtější chovat je jev celoročních voliéře s vnitřní ubikací, ve které je možno v zimě topit. Pokud totiž papoušek překonává v zimě nepřirozeně velký chlad (teploty pod nulou), musí jeho oběhový systém běžet na plné obrátky, aby si dokázal vyrobit dostatečné množství tělesného tepla. To je velká a zbytečná zátěž hlavně pro srdce a cévy, která negativně ovlivní kondici jedince. Každý druh papouška má svoji „vhodnou“ teplotu na přezimování. Australským druhům vyhovuje pro přezimování teplota pár stupňů nad nulou. Papoušci původem z Jižní Ameriky se cítí lépe v teplotách 10 °C a více. Papoušci Afriky a Asie, kteří v období naší zimy odchovávají mladé, hnízdí běžně v teplotách nad 15 °C. Hmyzožraví a plodožraví ptáci, drobní exoti a loriové potřebují zpravidla vyšší teploty, kolem 20 st. Celsia a více.

Existují i další výjimky, které potřebují vyšší než běžnou teplotu prostředí, často více než 20°C. Takové vyšší teploty potřebují nemocní ptáci, oškubaní ptáci, handicapovaní ptáci, hnízdící ptáci, mláďata. Naopak jiný než vhodný teplotní režim zažívají běžně papoušci - domácí mazlíčci, což jim může způsobovat různé problémy.

Vysoká vlhkost a plísně

Velkým rizikem pro papoušky v zimních dnech je vysoká vlhkost v prostorách zimovišť. Správná konstrukce, vytápění a pravidelné větrání zimovacích ubikací je základem vhodných podmínek pro chov. Na zdech zimovišť, které nejsou dostatečně zatepleny a dobře odizolovány, se sráží voda a dochází k vzniku a růstu plísní. Plíseň na zdech doprovází vysoká koncentrace spor plísní v ovzduší a jejich vdechováním dochází k nebezpečnému zaplísnění vzdušných vaků papoušků. Pokud je vzduch vlhký a těžký a k tomu je cítit typický plísňový zápach, je potřeba jednat a papoušky okamžitě přemístit jinam, protože je to bezprostředně ohrožuje na životě. A teprve pak řešit, jak plíseň odstranit.

Pobyt papoušků v zimě ve venkovní části voliéry

Pokud chcete i vy zimujícím papouškům udělat radost, pusťte je na pár minut do venkovních výletů. Naši papoušci sedí v teple uvnitř ubikace na okýnku, kterým chodí do venkovní části voliéry a koukají z okna. To je radosti, když je pustíme do venkovní části voliéry. Za slunečného počasí, můžou i za mrazu pár minut nebo desítek minut ven načerpat energii a vitamín D3 ze sluníčka. Vypneme na tuto dobu vytápění a využijeme ji k řádnému vyvětrání voliér a úklidu uvnitř ubikace. Ven nepouštíme ty jedince, kteří hnízdí a kteří stejně neopouští budku, abychom je zbytečně nerušili.

Připravujeme pro vás

Zima a přelom starého a nového roku je pro chovatele dobou bilancování a úvah o tom, co se nám podařilo, čeho jsme v chovu dokázali, jaké chyby jsme udělali, čeho je třeba se v budoucnu vyvarovat. Plánujeme, jakým směrem bude odebírat náš chov, jak papouškům uděláme hezčí život, co nového vybudujeme, o jaké druhy rozšíříme chovatelskou základnu. Důležité je myslet na zálohu a obnovu chovného hejna. Je toho mnoho, o čem musíme uvažovat a v čem se máme šanci zlepšovat.

O to všechno se s vámi chceme podělit a inspirovat vás články, které budou pravidelně vycházet na webu časopisu Papoušci. Pokud vás zajímá nějaké speciální téma, neváhejte mi ho zaslat emailem, rád ho do článků zařadím.

Pokud potřebujete poradit v chovu papoušků, navštivte moji internetovou poradnu na webu milanbartl.cz, kterou vedu už více než 10 let: http://www.milanbartl.cz/chov/poradna.htm 

 

Milan Bartl                                                                    Následující díl: Chovatelův rok – ZIMA 2. část                                                    

Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků