Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.03.2018

Bude mít malý experiment šťastný konec?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

V kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo. Máme ve svém chovu charmozíny papuánské (Charmosyna papou), charmozíny červenoboké (Charmosyna placentis) a charmozíny rudočelé (Charmosyna rubronotata).V českých ani zahraničních chovech nejsou tito ptáci nijak hojně zastoupeny, charmozíny rudočelé chováme v Čechách i na Slovensku pouze my a podařil se nám v těchto zemích také prvoodchov. Zástupce charmozínů chováme po několika párech.

Jeden z chovných párů rudočelých, který má za sebou odchováno již desítky mláďat až k úplné samostatnosti, snesl dvě vejce jako obvykle, ale z dosud neznámého důvodu snůšku opustil. Vajíčka ležela v budce bez povšimnutí, studená a hrozilo, že bysme o ně přišli. Vzali jsme je tedy do líhně s plánem, že jakmile se mládě nebo mláďata vylíhnout, dáme je do budky jinému druhu charmozínů a to červenobokých, kteří právě několik dní seděli na podkladcích, aby se odebráním svých vajec nevysilovali vyprovokováním další snůšky, protože jejich vlastní snesená vejce byla čistá.

 


Z oplozeného vejce se bez naší pomoci krásně vylíhlo mláďátko, které jsme opatrně přemístili do budky červenobokých a netrpělivě čekali, jak se poperou s faktem, že najednou leží místo jednoho vejce v jejich budce vyklubané mládě. Mohlo dojít buď k jeho nepřijetí a zabití a nebo té šťastnější variantě , že se holátka ujmou. To se také stalo a chovný pár červenobokých se o mládě vzorně stará. Mládě má před sebou desítky dní u náhradních rodičů. O tom, jak bude vše pokračovat, určitě napíšeme a doufáme, že to budou dobré zprávy.

Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.01.2018
Dr. Juan F. Masello a Dr.…
Papoušci patagonští v El Cóndor, Patagonie, Argentina
Papoušci se v několika posledních desetiletích stali nejohroženějším řádem ptáků na světě. Je známé, že 26 % z 350 druhů papoušků je ohroženo celosvětovým vyhynutím a dalších 11 % je již téměř ohroženo. Jejich situace je ještě horší při posuzování samotných latinskoamerických a karibských druhů: 31 % druhů papoušků je vážně ohroženo celosvětovým vyhynutím.
celý článek
29.01.2018
Alena Winnerová
Praktický chovatelský tip z Loro Parque
Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní.
celý článek
12.02.2018
Lars Lepperhoff
Jak rozeznat aru ZELENÉHO od ary VOJENSKÉHO
Ara zelený a ara vojenský patří mezi podobně zbarvené druhy arů, které lze snadno zaměnit. Přinášíme proto přehlednou tabulku a fotografie... po přečtení příspěvku již tyto ary nezaměníte, jelikož rozdíly jsou poměrně jednoduše identifikovatelné.
celý článek
31.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Tip Loro Parque – podestýlky do budek
Často diskutovaným tématem mezi chovateli papoušků je výběr správného materiálu, který by sloužil jako podestýlka či chcete-li stelivo do hnízdních budek. Abychom pochopili, jak je volba správného steliva důležitá, měli bychom se nejprve podívat do přírody. Papoušci v přírodě pro hnízdění používají..
celý článek