Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.04.2018

AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Loro Parque Fundación

Březen a duben jsou měsíce, kdy přichází ten pravý čas hnízdění amazónků rodu Pionus. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Tento druh papouška pochází ze Střední Ameriky a je vždy jeden z prvních druhů amazónků rodu Pionus, kteří s hnízdními aktivitami na jaře začnou. Amazónky běločelé si brzy můžete prohlédnout i s mláďaty ve velké proletové voliéře ve veřejně přístupné části Loro Parque. Tam sdílí prostor s ostatními zástupci rodu Pionus.

 

Stejně jako minulý týden, tak i dnes mám pro vás připravené představení jednoho z našich přednášejících, který v září 2018 zavítá na IX MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI. Bude jím Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein, který je ředitelem nizozemského výzkumného institutu ptáků a exotických zvířat (Dutch Research Institute for Avian and Exotic Animals (NOIVBD) a šéfem diagnostické laboratoře. Specializuje se na veterinární patologii se zaměřením na nemoci ptáků a exotických zvířat.

V roce 2010 se profesor Dr. Dorrestein začal zabývat speciálním výzkumným projektem, který se týká souvislosti bornavirů a syndromu dilatace proventrikulu papoušků (PDD). Dr. Dorrestein je hostujícím profesorem a přednáší patologii ptáků a plazů na fakultě veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Působí též jako čestný profesor na univerzitě Uludag University of Bursa v Turecku. Předtím celých 30 let přednášel veterinární patologii na univerzitě v Utrechtu, Holandsko. Posledních 15 let pak vedl oddělení pro ptáky, exotická zvířata a wildlife.

 

Prof. Dr. Dorrestein je čestným členem European College Zoological Medicine (ECZM) a asociace veterinárních lékařů zvířat zoologických zahrad a volně žijících zvířat (EAZWV). Je autorem několika publikací s tématikou veterinární medicíny. Vydal přes 450 vědeckých a veterinárních článků a je známým přednášejícím na významných kongresech po celém světě.


Informace o námi pořádaném kongresu najdete na webu: www.kongres.papousci.com

Těším se na vás opět příští pátek!

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Německo – vysocepatogenní aviární influenza u volně žijících ptáků (HPAI)
Dle oficiální zprávy MVDr. Petra Kučínského, CSc., vedoucího oddělení pro řešení krizových situací z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat (Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy), Německo oznámilo prostřednictvím ADNS první ohnisko HPAI u volně žijících ptáků v r. 2018 v regionu Dachau (viz tato mapka). Potvrzena byla HPAI, subtyp H5N6 u divoké kachny.
celý článek
17.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Cizí tělesa u papoušků
Pojem cizí těleso označuje cokoliv, co nepatří přirozeně k tělu, ale nachází se to v něm. Cizí těleso může být v oku - řasa, v uchu nebo v nose korálek u dětí, atd. V našem článku pod pojmem cizí těleso rozumíme cokoliv v trávicím traktu papoušků, co tam nemá být.
celý článek
26.02.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
BOROVICE a její možná využití
V zimě není mnoho možností, co čerstvého nabídnout našim opeřencům z vlastní zahrady. Je-li ale v blízkosti bezpečný zdroj větví či šišek z čeledi borovicových (Pinaceae), rod borovice (Pinus), můžeme papouškům velmi zajímavě zpestřit jejich jídelníček.
celý článek
14.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO Začátek chovatelské sezony 5. část
V posledních dnech se oteplilo a krásné slunečné počasí láká ven nejen nás, ale samozřejmě i papoušky. Po dlouhých zimních dnech se vyhřívají na sluníčku. Jaro je konečně tady.
celý článek